• Dzięki trasie tramwajowej mieszkańcy Azorów uzyskają możliwość szybkiego dojazdu do centrum Krakowa
  • Linia ma być alternatywą dla autobusów
  • Przetarg na budowę będzie można ogłosić za trzy lata

Choć linia będzie mieć tylko 2,5 km długości, to jej znaczenie jest bardzo duże. Od wielu już lat osiedle Azory ma kłopoty komunikacyjne. Na nielicznych ulicach łączących to osiedle z innymi częściami Krakowa tworzą się korki. Obecnie na Azory, poza transportem prywatnym, można dotrzeć autobusami miejskimi. Jednak, chociaż odległość od centrum to niewiele ponad 4 km, podróż autobusem w godzinach szczytu może trwać nawet dłużej niż pół godziny. Receptą na te problemy ma być linia tramwajowa od pętli Krowodrza Górka, wzdłuż ul. Opolskiej do osiedla Azory.

Miasto posiada już decyzję środowiskową oraz program funkcjonalno-użytkowy. Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Liczymy na zainteresowanie firm projektowych, które będą chciały współpracować z miastem przy realizacji tego projektu – mówi Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej (ZIM) w Krakowie.


Firma, której oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, na przygotowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o ZRID będzie mieć 18 miesięcy od dnia podpisania umowy. Zgodnie z zamierzeniami ZIM, decyzja ZRID powinna być wydana pół roku później, czyli w 2022 r. W ramach kolejnego etapu wyłoniony będzie wykonawca 2,5 km trasy tramwajowej na Azory.

Nowa linia tramwajowa na krakowskie Azory [wizualizacje]

Początek linii zaplanowano na istniejącej już pętli Krowodrza Górka. Stąd trasa będzie biegła w kierunku północnym do ul. Opolskiej, następnie wzdłuż ul. Opolskiej po jej południowej stronie. Na wysokości ul. Weissa skręci w lewo, w kierunku południowym. Zakończy się na Azorach, gdzie w ramach pętli autobusowej torowisko zakończy się trapezowymi rozjazdami z peronami.

Budowa nowej linii tramwajowej w Krakowie będzie wymagać modernizacji układu drogowego. W jej ciągu powstaną cztery przystanki. Ponadto zamontowany będzie system sterowania ruchem oraz dynamiczna informacja pasażerska.

Obecnie Kraków planuje bądź już realizuje kilka innych inwestycji komunikacyjnych. Ostatnio ZIM złożył nowy wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie al. 29 Listopada. To trasa wyprowadzająca ruch z Krakowa w kierunku m.in. Warszawy. Jeżeli ZRID uda się uzyskać w tym roku, prace budowlane mogłyby rozpocząć się w pierwszym kwartale 2020 r. Podpisano też umowę na modernizację ul. Karmelickiej, prowadzącej wprost do Plant i – dalej (przez ul. Szewską) – do Rynku Głównego. Z kolei trwają już remonty ulic Królewskiej, Bronowickiej, Podchorążych i Krakowskiej, a budowana jest Trasa Łagiewnicka.

Wszystko o inwestycjach drogowych w Krakowie przeczytasz TUTAJ.

Przeczytaj także: Kraków – kolejna newralgiczna ulica w remoncie