Decyzja ZRID pozwoli na przejęcie przez Skarb Państwa nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej wobec ich właścicieli. Wykonawca natomiast będzie mógł rozpocząć prace w terenie.

Umowa na realizację przedsięwzięcia została podpisana w październiku 2017 r. Zadaniem Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. będzie budowa odcinka drogi ekspresowej S11 o długości 6,8 km. Wartość inwestycji to 122,6 mln zł, a termin oddania obwodnicy uzgodniono na pierwszą połowę 2021 r.

To drugi etap realizacji obwodnicy Kępna. Pierwszy odcinek – o długości około 3,6 km – został już oddany do użytku. Firma Budimex S.A. zrealizowała go za 73 mln zł. Oprócz samej obwodnicy powstały trzy obiekty inżynieryjne: wiadukt nad S11 (w ciągu drogi powiatowej), wiadukt nad linią kolejową oraz przejście dla zwierząt średnich (w ciągu ekspresówki). Finalizacja kontraktu odbyła się szybciej niż zakładano – droga była przejezdna dwa miesiące przed terminem, czyli już w maju ub.r.

Cała obwodnica Kępna składać się ma z odcinka dwujezdniowego (z dwoma przeciwległymi pasami ruchu) – do węzła Kępno Wschód oraz drogi jednojezdniowej o nośności 1,5 t/oś – do węzła Baranów – która włączy się do istniejącej Dk11. W ramach zadania wybudowanych będzie łącznie dziewięć obiektów mostowych i dwa węzły drogowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowana zostanie również infrastruktura techniczna.

Wszystkie te działania mają na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego na osi północ-południe w ciągu obecnej DK11 z miasta, a także uproszczenie dojazdu do Kępna od strony S8 oraz połączenie drogi z DK39 w kierunku Namysłowa.

Przeczytaj także: Obwodnica Wałcza „po terminie” – co dalej z budową?