Zamówione roboty obejmują budowę fundamentów pod słupy trakcyjne, na których zawieszona zostanie sieć. Pierwsze konstrukcje umieszczono już obok toru, wykorzystując do tego palownicę. Łącznie do tej pory około 50 fundamentów palowych, jednak do końca roku planuje się wbicie ich około 1300. Do końca grudnia zamontowane mają być też słupy.

Prace prowadzone są w porze nocnej, ponieważ trzeba uwzględnić kursy pociągów regionalnych z Rzeszowa do Stalowej Woli i Lublina.

Realizację inwestycji zaplanowano w latach 2019–2021. Linia zostanie wyposażona w sieć trakcyjną, dzięki czemu zyska wyższą przepustowość.

PLK zrealizowały już prace przygotowawcze wokół linii. W maju br., zakończono również budowę mijanki w Majdanie Królewskim za 16,5 mln zł. netto. Teraz dwa tory umożliwiają mijanie się pociągów. Dzięki temu jest sprawniejszy przejazd pociągów i większa przepustowość – możliwość uruchamiania większej liczby pociągów. Ten efekt mogą już uwzględniać przewoźnicy w planowaniu połączeń kolejowych – podają PKP PLK.

W ramach zadania zawarto także pięć umów przyłączeniowych o łącznej wartości 37,5 mln zł. Rozpoczęła się budowa kolejnych podstacji dla zasilania trasy energią elektryczną w Nowej Dębie i w Cmolasie. Na ukończeniu jest budowa podstacji w Chmielowie.

Dzięki elektryfikacji transport ładunków koleją stanie się bardziej konkurencyjny względem przewozów drogowych. Więcej ładunków przewożonych na szynach pozwoli odciążyć drogi i zwiększyć bezpieczeństwo. Ma to być również zysk dla środowiska: ograniczona zostanie emisja spalin oraz zredukowany będzie hałas na obszarach sąsiadujących z linią kolejową.

Przeczytaj także: Lublin–Warszawa: PKP PLK realizują projekt modernizacji kluczowego szlaku