• Naukowcy wspólnie z producentami testują nowe rodzaje asfaltów
  • Modyfikowane asfalty mają być trwalsze i tańsze od tradycyjnych
  • W 2021 r. innowacyjne produkty powinny zostać dopuszczone do stosowania na polskich drogach

Producenci i naukowcy chcą potwierdzić wpływ asfaltów modyfikowanych i wysokomodyfikowanych polimerem, czyli tzw. asfaltów HiMA (Highly Modified Asphalt) na trwałość nawierzchni drogowej, a w konsekwencji na zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania dróg. Wyniki badań, które znane będą już w przyszłym roku, powinny pokazać zalety budowania nawierzchni z asfaltami modyfikowanymi polimerami. Naukowcy zbadają m.in. wpływ wykorzystania asfaltów modyfikowanych i PMB HiMA w miejsce stosowanych dotąd asfaltów drogowych, do różnych warstw konstrukcji nawierzchni – czytamy w komunikacie PKN Orlen.


W ramach współpracy naukowcy sprawdzą wpływ wykorzystania takich asfaltów do konstrukcji różnych warstw nawierzchni. Umożliwi to zaktualizowanie do końca 2020 r. Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni Podatnych i Półsztywnych. Zostanie on zatwierdzony przez władze drogowe i w 2021 r. powinien się ukazać jako dokument uprawniający do powszechnego stosowania najnowocześniejszych asfaltów na naszych drogach. A to wychodzi naprzeciw potrzebom przemysłu oczekującego wypracowania konkretnych rozwiązań służących rozwojowi krajowego drogownictwa.

Wyniki prac będą znane w przyszłym roku. Efektami badań i analiz interesują się Ministerstwo Infrastruktury oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeczytaj także: Przetarg na ostatni odcinek A2 Mińsk Mazowiecki–Siedlce