• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Prezydent podpisał: obowiązkowe korytarz życia i jazda na suwak

Opublikowano: 06-11-2019 Źródło: Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tym samym wkrótce w życie wejdzie obowiązek tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, „ustawa zmierza do rozwiązania dwóch istotnych problemów związanych z rozwojem sieci drogowej i rosnącym natężeniem ruchu drogowego”.


Korytarz życia. Fot. Thomas/Adobe Stock Korytarz życia. Fot. Thomas/Adobe Stock
  • Tego typu przepisy w innych krajach Europy obowiązują od wielu lat
  • Zmiany są wynikiem działań w ramach Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020

W Polsce dochodzi do około 32 tys. wypadków drogowych każdego roku. W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Zależy nam, by kierowcy wiedzieli, jak należy tworzyć korytarze życia, żeby odpowiednie służby mogły jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Korytarze życia mają umożliwić sprawny przejazd na miejsce wypadku pojazdów uprzywilejowanych w sytuacji zatoru drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami, na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ma usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi, a kierujący pojazdem na prawym pasie – musi zjechać jak najbliżej prawej krawędzi.

Korytarz życia. Źródło: MI Korytarz życia. Źródło: MI

Z kolei w sytuacji jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierujący pojazdem na skrajnym lewym pasie ma przesunąć się jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami na pozostałych pasach – jak najbliżej prawej krawędzi. Z korytarzy ratunkowych mogą korzystać tylko pojazdy uprzywilejowane.

Korytarz ratunkowy. Źródło: MI Korytarz ratunkowy. Źródło: MI

Jeśli chodzi o jazdę na suwak, to nowe przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa w przypadku, kiedy następuje zmniejszenie liczby pasów, a w miejscu zwężenia jest zator. Wprowadzają też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

I tak: w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem będzie obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie, zmianę tego pasa na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Jazda na suwak. Źródło: MI Jazda na suwak. Źródło: MI

Z kolei, jak podaje Kancelaria Prezydenta, w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem będzie obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.

Ustawa wejdzie w życie po 21 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj także: Dlaczego na budowach wciąż są śmiertelne wypadki?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia