• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pociągi z Chin dojeżdżają do gdańskiego portu

Opublikowano: 22-11-2019 Źródło: ZMPG, Adampol, DCT Gdańsk

W głębokowodnym terminalu kontenerowym DCT Gdańsk uruchomiono pierwsze stałe połączenie kolejowe z Chinami w ramach Euro China Train. Pierwszy pociąg wyjechał z Xi'an 8 listopada br. i dotarł do Gdańska 18 listopada.


Do Gdańska przyjeżdżają już pociągi z Chin. Fot. Adampol Do Gdańska przyjeżdżają już pociągi z Chin. Fot. Adampol
  • Przewóz towarów z Xi’an do Gdańska trwa 10-12 dni
  • To o około pięć dni krócej, od czasu dostaw drogą morską
  • Od stycznia 2020 r. pociągi będą przyjeżdżać co tydzień

Pociągi na trasie Xi’an–Małaszewicze–Gdańsk będą kursować regularnie. Przyjazd kolejnego transportu kontenerów z Chin zaplanowano na grudzień, a transporty cotygodniowe rozpoczną się od stycznia 2020 r. Nowe połączenie wpisuje się w koncepcję reaktywowania jedwabnego szlaku, dawnej drogi handlowej o długości 12 tys. km, którą towary transportowano do czasu odkrycia drogi morskiej z Europy do Chin. W ówczesnych czasach podróż morska była szybsza od lądowej. Dziś przejazd koleją z Chin przez terminal w Małaszewiczach do Gdańska trwa 10-12 dni (do Małaszewicz 9–10 dni i dodatkowo 1–2 dni do portu).

Transport kontenerów z Dalekiego Wschodu. Fot. Adampol

Transport kontenerów z Dalekiego Wschodu. Fot. Adampol


Dzięki uruchomieniu przewozów czas transportu spadnie nawet o pięć dni w porównaniu do wielu szlaków transportowych do tej pory prowadzących z Chin przez Hamburg i Duisburg do Wielkiej Brytanii oraz Skandynawii. Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) podkreśla, że nowe połączenie kolejowe z Chin bezpośrednio do Portu Gdańsk jest alternatywą dla portów zachodnioeuropejskich. Dodaje też, że niższe są tu koszty dostaw ze względu na zmniejszenie liczby operacji kontenerowych.

Transport z Chin w terminalu. Fot. Adampol

Transport z Chin w terminalu. Fot. Adampol

Kontenery przeładowywane będą w DCT Gdańsk, największym terminalu kontenerowym na Bałtyku. Terminal od 2010 r. obsługuje bezpośrednie połączenia oceaniczne z Dalekim Wschodem, ale uruchomienie stałego połączenia kolejowego z Chin otwiera nowe możliwości dla Morskiego Portu Gdańsk. Przygotowania do włączenia Gdańska do serwisu Euro China Train trwały wiele miesięcy. Nowe połączenie intermodalne jest efektem starań spółek: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Adampol oraz S.A. i DCT Gdańsk S.A.

Przeczytaj także: Rail Baltica: PKP PLK podpisały umowę z Kolejami Litewskimi

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.