• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny odcinek ekspresowej Zakopianki otwarty. Ale tylko częściowo

Opublikowano: 20-12-2019 Źródło: GDDKiA

Odcinek drogi ekspresowej S7 Lubień–Naprawa został udostępniony kierowcom. Samochody będą jeździć w obu kierunkach, jednak tylko lewą jezdnią, z ograniczeniem prędkości do 70 km/godz. i zakazem wyprzedzania.


Budowa Zakopianki w pobliżu Naprawy. Fot. Adobe Stock / kilhan Budowa Zakopianki w pobliżu Naprawy. Fot. Adobe Stock / kilhan
  • 7,6 km drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Naprawy jest już przejezdny
  • Ruch w obu kierunkach odbywa się po lewej jezdni
  • Obowiązują ograniczenie prędkości do 70 km/godz. i zakaz wyprzedzania

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zamknęła możliwość zjazdu z użytkowanej już S7 w Lubniu na drogę krajową nr 7 (Zakopiankę). W tym miejscu po przełożeniu ruchu rozpocznie się budowa muru oporowego, na którym łączyć się będzie istniejąca droga ekspresowa z prawą jezdnią budowanej S7. Nieco dalej na prawej jezdni trwa budowa estakady, którą wstrzymało osuwisko – czytamy w komunikacie.

Kierowcy jadący od Krakowa po pokonaniu odcinka S7 Myślenice–Lubień nie zjadą już w dół do DK7, ale pojadą prosto do lewej jezdni budowanego fragmentu S7 Lubień–Naprawa. Na 7,6 km trasy ruch odbywa się po jednej jezdni (zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości do 70 km/godz.). Za Naprawą należy zjechać do drogi powiatowej (klasy G, czyli głównej). Po 500 m wjeżdża się na DK7 (starą Zakopiankę) i omija budowany tunel.

Od strony Podhala i Zakopanego w Naprawie, z DK7 kierowcy zjeżdżają w lewo na drogę powiatową. Ten kierunek ruchu będzie miał pierwszeństwo przejazdu. Po przejechaniu około 500 m jest wjazd na jedną jezdnię budowanej S7. Jeżeli ktoś się pomyli i w Naprawie nie skręci na drogę powiatową tylko pojedzie dalej DK7 nie musi nawracać. Dojedzie do Lubnia, gdzie znaki skierują go na drogę przez miejscowość Lubień do węzła na S7.

 

Pozostaje możliwość jazdy DK7. Aby się na nią dostać od strony Krakowa trzeba zjechać na węźle Lubień S7 i przejechać przez środek wsi Lubień, po czym wjechać na DK7 w okolicy budowy S7.

Mapka nowego przejazdu z Lubnia do Naprawy. Źródlo: GDDKiA Mapka nowego przejazdu z Lubnia do Naprawy. Źródlo: GDDKiA


Wznowiono prace na estakadzie o długości 573 m w Lubniu. Wcześniejszy przestój wynikał z osunięcia się masy gruntu ze zbocza góry Zembalowej w kierunku prowadzonych prac (w sierpniu 2017 r.). Dopiero dwa lata później zakończył się przesuw mas ziemnych. Osuwisko zabezpieczono i można było ponownie rozpocząć roboty drogowe.

Budowa S7 Lubień-Rabka Zdrój prowadzona jest w trudnych warunkach geologicznych. Góry zbudowane są z tzw. fliszu karpackiego czyli niejednorodnych skał przemieszanych ze sobą. Na obszarze przebiegu drogi S7 Lubień–Rabka występują łupki, iłołupki, mułowce, gliny i piaskowce. Występują tu uskoki tektoniczne, duża jest zmienność nachylenia warstw geologicznych w stosunku do nachylenia stoków oraz zjawiska osuwiskowe. Na wszystkich obiektach inżynierskich górskiego odcinku S7 są dodatkowo wzmacniane fundamenty, ze względu na możliwość osuwania się warstw gruntu – informuje GDDKiA.

S7: Zakopianka z odcinkiem Lubień–Naprawa. Źrodlo: GDDKiA S7: Zakopianka z odcinkiem Lubień–Naprawa. Źrodlo: GDDKiA

Budowa drogi ekspresowej S7 od Lubnia do Rabki Zdroju rozpoczęła się w 2016 r. Umowa na budowę odcinka Lubień–Naprawa podpisana została 29 czerwca 2016 r. z polsko-ukraińskim konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A z Warszawy i korporacją Altis-Holding z Kijowa. Koszt budowy wynosi 521,52 mln zł.

Przeczytaj także: Szybciej między Krakowem a Warszawą. S7 oddana przed czasem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia