Pięć miesięcy przed terminem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała kierowcom odcinek drogi ekspresowej S7 między Skarżyskiem-Kamienną a granicą woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego. Dzięki 8 km trasy, teraz można już samochodem można pokonać prawie 200 km drogi ekspresowej S7 od granicy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego w kierunku Warszawy.
Nowy odcinek drogi ekspresowej S7. Fot. GDDKiA
- Prawie pięć miesięcy przed terminem oddano do użytku odcinek S7 Skarżysko-Kamienna–gr. woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego
- Budowa drogi ekspresowej o długości 7,6 km kosztowała 344,4 mln zł
- Dzięki niej kierowcy mogą przejechać 200 km drogą ekspresową S7 między Warszawą a Krakowem
Budimex S.A., który prowadził budowę tego odcinka S7 miał czas do maja 2020 r. na zakończenie robót drogowych. Firma już wcześniej deklarowała, że postara się zrealizować projekt przed końcem 2029 r. Tak się też stało i od 18 grudnia br., na prawie pięć miesięcy przed terminem, drogą ekspresową S7 o długości 7,6 km mogą poruszać się pojazdy.
Do maja 2020 r. będą jeszcze prowadzone prace w obrębie węzła Skarżysko-Kamienna Północ i dróg dojazdowych.
Odcinek S7 oddany do ruchu. Źródlo: GDDKiA
Ze Skarżyska-Kamiennej i okolicznych miejscowości mieszkańcy wjadą na drogę ekspresową S7 nowm węzłem Skarżysko-Kamienna Zachód. Można też korzystać z istniejącego węzła Skarżysko-Kamienna, który zmieni nazwę na Skarżysko-Kamienna Południe.
Możliwe będzie także połączenie z węzłem Szydłowiec Południe drogami dojazdowymi. Skierowanie ruchu na ciąg główny S7 i odciążenie dawnej drogi nr 7 od ruchu tranzytowego pozwoli na wykonanie prac w obrębie aktualnie nieczynnego węzła Skarżysko-Kamienna Północ, który zgodnie z zapisami kontraktu będzie udostępniony w maju 2020 r. Zgodnie z umową kontynuowane będą również roboty na drogach dojazdowych oraz prace związane z ruchem lokalnym – informuje GDDKiA.
S7 między Warszawą, Kielcami a Krakowem. Źródlo: GDDKiA
Szybsze przejazdy miedzy Warszawą, Kielcami i Krakowem
Nowy odcinek spowoduje, że podróż na trasie Warszawa, Kielce, Kraków będzie trwała krócej. Dodatkowo ze Skarżyska-Kamiennej zostanie wyprowadzony ruch ciężarowy. Droga na odcinku około 200 km stała się trasą ekspresową.
Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to blisko 344,4 mln złotych, a wartość dofinansowania wynosi około 156,9 mln złotych.
Przeczytaj także: S10: kto będzie kończyć budowę obwodnicy Wałcza?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.