Rozpoczęła się budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Nisko Południe–Podgórze. Tym samym to trzeci z sześciu fragmentów tej trasy w woj. podkarpackim, na którym rozpoczęły się roboty budowlane. Dziś (21 lutego 2020 r.) przekazano plac budowy wykonawcy. S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia.
Fot. GDDKiA
- Zachowane zostanie miejsce pod trzeci pas ruchu
- Powstanie m.in. pięć wiaduktów
- Koszt budowy odcinka Nisko Południe–Podgórze to prawie 273 mln zł
S19 Nisko Południe–Podgórze będzie to 11,5-kilometrowa dwujezdniowa droga z rezerwą miejsca pod trzeci pas ruchu. Zaplanowano budowę pięciu wiaduktów, sześciu przejść dla zwierząt (po trzy górą i dołem) oraz dziewięciu przepustów ekologicznych.
Początek trasy zaprojektowano za węzłem Nisko Południe tuż za przecięciem z linią kolejową LK65. Potem droga pobiegnie w okolicy Nowosielca (po zachodniej stronie DK19), następnie odbije w kierunku południowo-wschodnim. Odcinek skończy się przed węzłem Podgórze (przecięcie z DW861).
Źródło: MI
Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) oraz Acciona Construccion SA. Wszystko ma być gotowe w 2022 r. Wartość przedsięwzięcia to prawie 273 mln zł.
Budowa drogi ekspresowej S19
Na którymś z etapów realizacji w systemie „projektuj i buduj” jest cała 130-kilometrowa droga S19 między Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w woj. lubelskim i podkarpackim. W przypadku pierwszego z tych województw wydano już wszystkie decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Na terenie woj. podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze trzy wnioski o wydanie ZRID, a poza opisywanym, roboty budowlane toczą się także na fragmentach Zdziary–Rudnik nad Sanem i Rudnik nad Sanem–Podgórze. Koszt budowy S19 Lublin–Sokołów Młp. to 4,5 mld zł.
Źródło: MI
Pierwsze odcinki między Lublinem i Sokołowem Małopolskim mają być gotowe w połowie 2022 r. W efekcie Rzeszów poprzez Lublin połączy się z Warszawą drogą ekspresową.
Cała droga ekspresowa S19 połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Planowana całkowita długość to około 570 km. Jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na terenie Polski ma mieć ponad 700 km i będzie przebiegał przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Cały połączy państwa bałtyckie z południem Europy.
Przeczytaj także: Przejścia dla zwierząt – kto i co decyduje o budowie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.