W około 10 dni po wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – budowę fragmentu obwodnicy Łomży, plac budowy przekazano wykonawcy. Tym samym prace drogowe na 7-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S61 oficjalnie się rozpoczęły.
Plac budowy obwodnicy Łomży przekazany wykonawcy. Fot. GDDKiA
- Wykonawca wszedł na plac budowy części obwodnicy Łomży na S61
- Budowany odcinek będzie miał długość 7,2 km
- Wartość inwestycji wynosi 218 mln zł brutto
Odcinek Łomża Południe–Łomża Zachód stanie się częścią obwiedni Łomży. W ramach przedsięwzięcia zostanie też przebudowany fragment drogi krajowej nr 63 liczący prawie 9 km.
Wojewoda podlaski wydał na ten odcinek w dniu 19 lutego br. decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) z rygorem natychmiastowej wykonalności. Umożliwiło to szybkie przekazanie placu budowy wykonawcy. Roboty przygotowawcze rozpoczną się od koniecznej wycinki drzew, budowy dróg dojazdowych i prac ziemnych. Do końca 2021 r. całe zadanie powinno być zrealizowane – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Odcinek obwodnicy będzie mieć około 7,2 km i zostanie poprowadzony nowym śladem. Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa z nawierzchnią betonową i z dwoma pasami ruchu. Wybudowany zostanie też węzeł Łomża Południe oraz prawie 9 km jednojezdniowej DK63 w standardzie GP (drogi głównej przyspieszonej) o nawierzchni bitumicznej, nowym śladem prowadzącym do węzła Łomża Południe.
Trasa Łomża Południe–Łomża Zachód wraz z kolejnym, 13-kilometrowym fragmentem od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno, stanowić będzie obwodnicę Łomży wyprowadzającą ruch tranzytowy z miasta. Wartość kontraktu budowlanego wynosi 218 mln zł brutto. Realizacja prowadzona jest w systemie „projektuj i buduj”, wykonawcą została firma Mota Engil Central Europe.
S61 to element trasy Via Baltica, międzynarodowej drogi mającej połączyć kraje bałtyckie: od Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku). Szlak Via Baltica w Polsce ma mieć około 320 km długości.
Przeczytaj także: Katowice: budowa ważnego węzła drogowego wkracza w nowy etap
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.