Progi zwalniające – różne rodzaje

Na początek warto wyróżnić kilka typów progów zwalniających, z jakimi możemy się spotkać. Jednym z najpopularniejszych jest typ listwowy, który rozciąga się w poprzek całej jezdni. Dzięki temu uniemożliwia on ominięcie go z boku lub pośrodku. Jest wyjątkowo często spotykany na osiedlach, gdzie przecina uliczki w równych odstępach od siebie. Drugim rodzajem są progi wyspowe, najczęściej przybierające kształt kwadratu, złożonego z czterech części. Są to progi zazwyczaj spotykane przy przejściach dla pieszych oraz skrzyżowaniach. Trzecim typem są progi podrzutowe, które na rozpędzonym samochodzie wymuszają „wyskok” w powietrze, a następnie opadnięcie go na ziemię. Są stosowane w tych miejscach, w których istnieje szczególnie wysokie ryzyko wypadków.

Gdzie warto umieścić próg zwalniający?

Progi zwalniające powinny znajdować się we wszystkich tych miejscach, w których ruch samochodów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pieszych. Właśnie dlatego najczęściej spotykane są na osiedlowych uliczkach, gdzie nietrudno o wypadek. Wybiegające za piłką dziecko, przecinający drogę nastolatek wywracający się na rolkach, pies, który zerwał się ze smyczy, a nawet nietrzeźwy przechodzeń, każdy z nich może z łatwością wpaść pod samochód. Nie ma szans z rozpędzonym autem, dlatego tak istotne jest, aby właśnie w tym miejscu kierowcy przestrzegali ograniczeń. Jednak ze względu na to, iż zdają się o nich zapominać, niezbędne może być zamontowanie progów zwalniających.

Drugim przykładem miejsca niebezpiecznego jest skrzyżowanie, przy którym znajdują się pasy dla pieszych, brakuje świateł, a uliczka, z którą krzyżuje się główna droga, jest na przykład uliczką wyjazdową z osiedla. Wówczas pasy są często miejscem, w którym mieszkańcy długo czekają na przejście, a wyjeżdżający z uliczki, aż zostaną „wpuszczeni” do kawalkady samochodów. Zastosowanie w takim miejscu ogranicznika prędkości nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale również ułatwi poruszanie się tym, którzy aktualnie nie znajdują się na głównej drodze, lecz chcą włączyć się do ruchu na niej.

Dlaczego progi zwalniające powinny być stosowane?

Progi zwalniające to temat, który budzi wiele kontrowersji. U kierowców najczęściej wywołują falę krytyki, jednak nawet najbardziej zagorzały przeciwnik progu, powinien docenić, że zwiększa on bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zmuszając kierowcę do zwolnienia, powoduje, iż będzie on jechał ostrożniej. Co za tym idzie, może on więcej zobaczyć, a zatem jest większa szansa, że nie będzie on sprawcą żadnego wypadku ani stłuczki.