• Roboty budowlane mają ruszyć w najbliższych tygodniach
  • W ich efekcie np. piesi łatwiej będą dostawać się na Dworzec Centralny
  • Koszt przebudowy to 18 mln zł

Obecnie w pobliżu Dworca Centralnego jezdnia al. Jana Pawła II rozszerza się do pięciu pasów, a na dalszym odcinku są trzy: ujednolicenie szerokości ma pozwolić wygospodarować miejsce dla pieszych, rowerzystów, zatrzymujących się samochodów (w tym dla dostawczych) oraz zieleni. Planowane zmiany z jednej strony, jak zapewniono, nie zmniejszą przepustowości, a z drugiej poprawią funkcjonalność jednej z głównych arterii Warszawy.


W ramach tej inwestycji np. na rondzie u zbiegu al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich pojawią się nowe naziemne przejścia dla pieszych, co ma ułatwić przedostawanie się na Dworzec Centralny i do przystanków tramwajowych. Ponadto obniżane będą krawężniki, a przystanki autobusowe wyposażane w rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Obecnie wzdłuż alei Jana Pawła II są 42 drzewa, po zakończeniu inwestycji będzie ich niemal dwa razy więcej. Zaplanowano też nasadzenie ponad 5 tys. krzewów, żywopłotów oraz bylin. Zasianych zostanie niemal 1,3 tys. m2 trawników. Obecnie droga dla rowerów wzdłuż al. Jana Pawła II kończy się przy rondzie ONZ – zostanie przedłużona w kierunku Mokotowa (to tylko jedno z „rowerowych” podzadań).

Roboty budowlane powinny rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Jak poinformowano, w związku z obecnie panującą sytuacją, zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu prac, tak aby wykorzystać znacznie mniejszy ruch i zminimalizować utrudnienia dla jego uczestników. Umowę o wartości 18 mln zł podpisano z firmą Balzola (do przetargu zgłosiły się cztery przedsiębiorstwa).

Przeczytaj także: Modernizacja estakady na Trasie Siekierkowskiej w Warszawie