• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: koniec projektu oświetleniowego w tunelach

Opublikowano: 05-04-2020 Źródło: ZDM w Warszawie

W Warszawie zakończono wymianę oświetlenia w 15 tunelach i trzech przejściach podziemnych. W efekcie prac, które rozpoczęto w 2018 r., łączna oszczędność energii wyniesie 2389 MWh rocznie, co oznacza spadek zużycia prądu w tych obiektach o 92%.


Fot. ZDM w Warszawie Fot. ZDM w Warszawie
  • W Warszawie jest prawie 80 tuneli i przejść podziemnych
  • Wymiana oświetlenia pozwoli każdego roku oszczędzać prawie 1,2 mln zł

W ciągu dwóch lat wymieniono 1354 starych opraw na 464 nowe typu LED. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac (razem z zakupem opraw) wyniósł ponad 1,15 mln zł. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, wg naszych szacunków w 2020 r. koszt dostawy i dystrybucji energii elektrycznej dla tych tuneli i przejść podziemnych będzie niższy o 1 193 855 zł brutto, niż byłby bez zrealizowanej modernizacji. Tym samym środki zainwestowane w nowe oświetlenie zwrócą się już po niespełna roku (oprawy LED zużywają znacznie mniej prądu niż sodowe), a trzeba pamiętać, że w tunelach światło jest zapalone cały czas.

Za każdym razem po wymianie oświetlenia, w celu spełnienia warunków technicznych, prowadzono pomiary podstawowych parametrów oświetlenia, tj. natężenia, luminancji i temperatury barwowej. Jak dodano, nie obyło się bez poprawek, dlatego też ten proces był czasochłonny. Chcieliśmy jednak, aby nowe oświetlenie spełniało wszelkie normy bezpieczeństwa.

Źródło: ZDM w Warszawie Źródło: ZDM w Warszawie

W Warszawie jest prawie 80 tuneli i przejść podziemnych. Modernizacja objęła tunele: w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia (trzy obiekty), pod Rondem Zesłańców Syberyjskich, w ciągu Trasy W-Z i ul. Złotej (pod ulicą Marszałkowską), w ciągu ulic Dźwigowej (trzy), Krasińskiego (pod Wisłostradą), Pułkowej i Gwiaździstej, poza tym dwa tunele w ciągu ul. Globusowej oraz tunel przy ul. Złotej i al. Jana Pawła II. W przypadku przejść podziemnych to budowle przy moście Poniatowskiego, w ul. Pułkowej i al. Prymasa Tysiąclecia.

Dzięki wspomnianej modernizacji osiągnięty zostanie także efekt ekologiczny, do atmosfery rocznie będzie trafiać mniej m.in. CO2 (o 1859 ton) oraz SO2 (1,8 ton).

Przeczytaj także: Dwa tunele w Krakowie? Na razie unieważniono przetarg

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia