Projekt zmian ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, umożliwiający powstanie w polskich miastach monorail (kolei nadziemnej) są już na biurku premiera. Takie „nadziemne metro” mogłoby najpierw powstać np. w Rzeszowie i na Śląsku – w regionach, które najbardziej zabiegają o taką szansę.
Fot. Adobe Stock
Jak podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, który złożył projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o monorail w Polsce mówi się od dawna, ale brakuje ram prawnych, w ramach których tego typu kolej mogłaby powstać.
Kolej nadziemna, tak jak metro, jest szybkim, sprawnym, niskoemisyjnym środkiem transportu. Jest bezkolizyjna i niezwykle konkurencyjna cenowo. Jej budowa nie wymaga znaczących interwencji w strukturę miasta.
Taką inwestycją zainteresowana jest m.in. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która uwzględnia tego rodzaju transport w planach rozwoju Kolei Metropolitalnej. Również członkini zarządu woj. śląskiego Beata Białowąs potwierdziła, iż zarząd województwa poprze każdą inicjatywę, która korzystnie wpłynie na rozwój regionu.
Podobnie jest na Podkarpaciu, gdzie przygotowano już wstępny projekt budowy monorail w Rzeszowie – wartość takiej inwestycji sięgnęłaby 500–600 mln zł.
Z nowych przepisów mogłaby skorzystać również Małopolska: w Krakowie od dawna podejmowane są próby budowy metra. Kolej nadziemna pozwoliłaby wykorzystać potencjał szybkiego, niezawodnego, bezkolizyjnego środka transportu przy braku konieczności drążenia tuneli pod zabytkowymi zabudowaniami miejskimi.
Na razie zmianą ustawy musi zająć się Rada Ministrów.
Przeczytaj także: CPK ogłosił plany budowy 563 km linii kolejowych od 2023 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.