Wkrótce rozpocznie się przebudowa ronda Rataje w Poznaniu wraz z przylegającymi drogami. W początkowej fazie prace będą prowadzone na torowisku w ul. Jana Pawła II. Trwają też roboty na dworcu autobusowym Rataje.

- Na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. rozpocznie się przebudowa poznańskiego ronda Rataje
- Dzięki inwestycia zstanie usprawniony ruch samochodowy, rowerowy i pieszy
- Zakończenie całej inwestycji nastąpi w marcu 2022 r.
Oczekiwanie na ZRID
Prace na dworcu autobusowym realizowane są zgodnie z harmonogramem. Została już wykonana nawierzchnia betonowa, a w przyszłym tygodniu układana będzie nawierzchnia bitumiczna. Remont peronów i wymiana nawierzchni w ich obrębie zakończą się do końca tego miesiąca. Zakładamy, że tego lata rozpocznie się przebudowa samego ronda Rataje. To bardzo ważny węzeł komunikacyjny, dlatego rondo nie zostanie całkowicie zamknięte i prace podzielone będą na etapy tak, by przejazd częściowo był możliwy – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM).
Termin rozpoczęcia prac na rondzie będzie zależał od daty uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wciąż trwająca epidemia koronawirusa spowodowała wydłużenie procedur prowadzonych przez wojewodę wielkopolskiego postępowań administracyjnych, ale inwestor liczy, że wydanie zezwoleń na przebudowę i zmianę organizacji ruchu jeszcze w lipcu br.
W takiej sytuacji przekazanie placu budowy i wprowadzenie tymczasowego ruchu powinno nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. W pierwszym etapie odcinek torowiska w ul. Jana Pawła II, od ul. Kórnickiej do ronda Rataje, zostanie wyłączony z użytku, a kierowcy na rondzie będą mogli korzystać z dwóch pasów ruchu.
Schemat organizacji ruchu w pierwszym etapie prac. Źródło: PIM
Roboty do marca 2022 r.
Harmonogram zakłada zakończenie robót w ul. Jana Pawła II na przełomie 2020 i 2021 r. W 2021 r. prace skupią się na ul. Zamenhoffa i Bolesława Krzywoustego – wtedy także zmieni się organizacja ruchu tak, by możliwy był częściowy przejazd tramwajów. Zakończenie robót w ul. Bolesława Krzywoustego w kierunku wschodnim (od strony autostrady) przewidziano na I kw. 2021 r., w ul. Zamenhoffa na II kw. 2021 r., a w ul. Bolesława Krzywoustego w kierunku zachodnim (od strony centrum) na III kw. 2021 r. Natomiast zakończenie wszystkich robót budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na marzec 2022 r. – informuje PIM.
Nowa jakość komunikacji
Nowe rondo ma podnieść komfort podróży komunikacją miejską, usprawnić ruch samochodowy, rowerowy i pieszy. Wzdłuż ulic Bolesława Krzywoustego (do końca mostu Królowej Jadwigi), Jana Pawła II (do skrzyżowania z ul. Kórnicką) oraz na Zamenhofa (do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego), powstanie wydzielone, ciche torowisko – czytamy w komunikacie. Będą po nim jeździć także autobusy.
Przystanki na trasie zostaną przedłużone i przygotowane do obsługi tramwajów oraz autobusów, jednocześnie ułatwiając przesiadki. Na rondzie Rataje zmieni się konstrukcja jezdni i zwiększy liczba pasów ruchu. Jak podaje PIM, w okolicy ronda powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i mała architektura. Planowana jest też przebudowa i rozbudowa oświetlenia drogowego, monitoringu, kanalizacji teletechnicznej oraz sygnalizacji świetlnej.
Przeczytaj także: 100 obwodnic: jest pierwszy przetarg na budowę

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.