W Jaworniku niedaleko Myślenic (woj. małopolskie) powstanie węzeł w ciągu drogi krajowej nr 7, popularnie nazywanej zakopianką. Zastąpi skrzyżowanie DK7 z drogą wojewódzką nr 955. Podpisano już program inwestycji. Do 2023 r. gotowa ma być dokumentacja i uzyskane niezbędne uzgodnienia. Roboty budowlane przewidziano na lata 2024–2025.
Fot. Kevin Brine/Adobe Stock
- Zakopianka łączy Kraków z Zakopanem
- Niebezpiecznie jest między stolicą Małopolski a Myślenicami
Zgodnie z badaniem z 2015 r., DK7 między Krakowem a Myślenicami każdego dnia przejeżdża ponad 33 tys. pojazdów na dobę, a właśnie skrzyżowanie w Jaworniku (wszystkie relacje skrętne) jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc. Dzięki budowie węzła głównie poprawić ma się bezpieczeństwo, choć jednocześnie usprawnić powinno się funkcjonowanie strefy ekonomicznej Jawornik-Polanka. W planie jest budowa dwupoziomowego węzła: powstaną łącznice, pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach zakopianki, odcinek drogi wojewódzkiej i drogi lokalne. Przewidziano też m.in. dwa ronda i wiadukt.
Podpisanie przez resort infrastruktury programu inwestycji oznacza, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) może rozpocząć przygotowania do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRiD).
Dużo inwestycji na zakopiance
Na trasie między Krakowem a Myślenicami będzie więcej tego typu inwestycji. Dwupoziomowe skrzyżowanie planowane jest także w Krzyszkowicach, gdzie obecnie funkcjonuje jednopoziomowe – z drogami powiatową i gminną. W jego obrębie piesi korzystają z przejścia bez sygnalizacji świetlnej. Zgodnie z zamierzeniami, przejście zostanie zlikwidowane (tak samo jak pas do skrętu w lewo), zamknięty będzie też środkowy pas rozdzielający dwie jezdnie zakopianki, powstaną odcinki dróg lokalnych. W koncepcji zaproponowano m.in. tunel pod zakopianką, z którego korzystaliby także piesi.
Podobne zadanie realizowane będzie kilkanaście kilometrów dalej patrząc w stronę Krakowa: w Gaju nowy węzeł zastąpi istniejące skrzyżowanie z drogami powiatowymi. Z kolei w odległości 2 km od Gaja w stroną Krakowa, w Libertowie, wybudowany ma być dwupoziomowy węzeł oraz przejście podziemne. Węzeł zaplanowano także w Myślenicach, w miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową (ul. Sobieskiego). Dodajmy, że na odcinku między Krakowem a Myślenicami w ciągu ostatnich 10 lat oddano do użytku sześć kładek: po jednej w Gaju i Mogilanach oraz po dwie w Głogoczowie i Jaworniku.
Zakopianka łączy Kraków z Zakopanem: dużym zainteresowaniem cieszy się budowa jej ekspresowego (S7) fragmentu od miejscowości Lubień do Chabówki. Elementem środkowego odcinka Naprawa–Skomielna Biała jest ponad dwukilometrowy tunel.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.