17 sierpnia rozpocznie się przebudowa torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Po jej zakończeniu torowiska i okoliczna infrastruktura zostaną dostosowane do współczesnych standardów.
Wierzbięcice: widok na torowisko. Fot. poznan.pl
- Przebudowa torowisk na Wierzbięcicach pochłonie 85 mln zł
- Wykonawca wykona zadanie w ciągu 510 dni
- Inwestycja ma podnieść jakość komunikacji miejskiej
Inwestycja dotyczy odcinka od dawnego dworca PKS do skrzyżowania z ulicami Krzyżową i Kilińskiego. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Pierwsze prace zostaną wykonane na ul. Wierzbięcice i węźle rozjazdowym przy rynku Wildeckim.
Projekt ważny dla miasta
To kolejna duża inwestycja w transport zbiorowy w Poznaniu. Dzięki niej tramwaje pojadą nie tylko ciszej niż obecnie, ale też szybciej. Nie będą blokowane przez samochody. Skróci się czas przejazdu i trasa z Dębca i Wildy do Centrum. To wszystko sprawi, że poprawi się jakość komunikacji miejskiej, co wpłynie pozytywnie na ruch samochodowy w centrum Poznania. Mniej aut to większy komfort dla pieszych i kierowców, czystsze powietrze i lepsza jakość życia w mieście – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Fot. poznan.pl
Celem prac jest podniesienie komfortu podróżowania komunikacją zbiorową i bezpieczeństwo ruchu. Już przygotowywane są kolejne zadania: za kilka lat zmodernizowana trasa zostanie przedłużona, a tramwaje pojadą ulicami Niezłomnych i Ratajczaka.
Samochody i tramwaje osobno
W wyniku przebudowy ruch pojazdów zostanie odseparowany od tramwajowego (poza odcinkiem przebiegającym przez rynek Wildecki). Odnowione torowiska zapewnią cichsze przejazdy tramwajów, pojawi się zieleń z systemem nawadniania. Trakcja zostanie przeniesiona ze ścian budynków na słupy trakcyjno-oświetleniowe. Zostaną wybudowane przystanki weneckie przy ul. św. Czesława, a przeniesieniu przystanków z ul. Wierzbięcice i Górna Wilda, przy rynku Wildeckim powstanie węzeł przesiadkowy w formie antyzatok. Na przystankach pojawią się też tablice informacji pasażerskiej.
Fot. poznan.pl
Zmiana układu drogowego
Zmieni się również układ drogowy. Po obu stronach torowiska powstanie jednopasowa jezdnia uwzględniająca ruch rowerowy, na której będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Na chodnikach z kamiennych płyt pojawią się elementy naprowadzające dla osób niewidomych. Wymienione zostaną elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Na przebudowywanym odcinku zaprojektowano 78 równoległych do jezdni miejsc parkingowych oraz 13 miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami – czytamy w komunikacie.
510 dni na przebudowę
Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 300 dni na wykonanie prac. Po przebudowie ul. Wierzbięcice przeniesie roboty na ul. 28 Czerwca 1956 r., do skrzyżowania z ul. Kilińskiego i Krzyżową. Ten etap pochłonie 210 dni. Tym samym inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 510 dni.
Fot. poznan.pl
Roboty będą też dotyczyły przebudowy sieci – porozumienie w tej sprawie podpisały Poznańskie Inwestycje Miejskie w imieniu Aquanetu oraz Polskiej Spółki Gazownictwa. Koordynacja działań ma skrócić okres utrudnień dla mieszkańców.
Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum spółek Tormel i Terlan, a wartość kontraktu wynosi 85 mln zł, z czego 27,2 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.
W 2021 r. prace zostaną skoordynowane z zaplanowanym z MPK Poznań remontem torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej na dalszej części ul. 28 Czerwca 1956 roku – od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej. Tu, poza wymianą infrastruktury torowo-sieciowej, zostaną przebudowane przystanki Kosińskiego oraz Pamiątkowa.
Przeczytaj także: Budowa obwodnicy Szczytna. Rozpoczyna się ważny przetarg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.