• Monitoring migracji zwierząt na odcinku Warszawa–Sadowne będzie prowadzony do końca 2022 r.
  • Z obserwacji wynika, że zarówno małe jak i duże zwierzęta korzystają z przejść i przepustów
  • Linie kolejowe nie są dla nich barierą

Obserwacje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt. Monitoring przyrodniczy prowadzony jest m.in. wzdłuż linii kolejowej Rail Baltica Warszawa–Białystok.

Obserwacje fauny

Wykonane obserwacje wskazują, że obok linii z Warszawy do Sadownego, zwierzęta poruszają się swobodnie. Na nagraniach widać wędrujące łosie i dziki oraz żerujące obok torów sarny. Dużym ssakom, podobnie jak zającom, nie przeszkadza odgłos przejeżdżającego pociągu. Lisy, kuny, a nawet bażanty wybierają bezpieczną drogę na drugą stronę linii kolejowej przez dostępne dla zwierząt przejścia – informują PKP PLK.


Na modernizowanym odcinku Warszawa–Sadowne znajduje się 12 przejść dla średnich zwierząt i jedno przejście dla dużych ssaków. 26 przepustów (także zez specjalnymi półkami) przygotowano dla małych zwierząt, płazów i gadów na odcinku Sadowne Węgrowskie–Czyżew. Mosty przez Nową Treblinką i Buf przystosowano do zwierzęcych wędrówek.

Źródło: PKP PLK

Monitoring przyrodniczy

Na odcinku Czyżew–Białystok przewidziano, że drogi małych i średnich zwierząt będą przygotowane pod siedmioma mostami i przez 23 przepusty. Modernizacja mostów nad Narwią i Turośnianką będzie wykonana z maksymalnym poszanowaniem siedlisk przyrodniczych – czytamy w komunikacie.

Obserwacje zwierząt odbywają się w ramach zadania ,,Monitoring przyrodniczy po realizacji przedsięwzięcia pn. Modernizacja linii kolejowej E-75 Rail Baltica Warszawa–Białystok–granica z Litwą, etap I. Odcinek Warszawa Rembertów–Zielonka–Tłuszcz (Sadowne)”. Będą prowadzone do końca 2022 r.

Źródło: PKP PLK

Przejścia i przepusty na modernizowanych liniach

Także na innych modernizowanych liniach planuje się różnego rodzaju przejścia i przepusty dla zwierząt. Na linii Poznań–Szczecin powstanie osiem przejść, a ponad 80 obiektów będzie dostosowanych do potrzeb wędrówki mniejszych ssaków, gadów i płazów. Podczas przebudowy szlaku między Krakowem i Katowicami zostanie przebudowanych 17 przepustów i pięć mostów, powstanie też dziewięć nowych przepustów dla małych zwierząt. Z kolei w trakcie modernizacji linii Trzebinia–Oświęcim–Czechowice-Dziedzice zostanie wykonanych sześć mostów oraz 11 przepustów.

Przeczytaj także: Między Jelczem a Wrocławiem pociągi pojadą szybciej