Zgodnie z planem, między Zgierzem i Ozorkowem wymienionych zostanie 25 km torów i sieci trakcyjnej oraz siedem rozjazdów. Przewidziano też prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji obiektów inżynieryjnych, w tym pięciu mostów i czterech wiaduktów, a także modernizację 12 przejazdów kolejowo-drogowych. Z kolei prace między Ozorkowem a Łęczycą obejmą m.in. 17 km torów, dwa mosty, cztery przepusty, 17 rozjazdów i 10 przejazdów.

W Zgierzu, Ozorkowie, Łęczycy i Sierpowie powstaną nowe perony. Do tego na przystanku Zgierz Północ zaplanowano budowę drugiego peronu i tzw. mijanki. Dzięki temu obecny przystanek stanie się stacją kolejową, przez którą będzie przejeżdżać więcej pociągów aglomeracyjnych i regionalnych.


Modernizacja trasy między Ozorkowem a Łęczycą juz trwa, a 30 sierpnia mają rozpocząć się roboty między Zgierzem i Ozorkowem. Efektem całej tej inwestycji będą szybsze podróże: pociągi pasażerskie mają poruszać się z prędkością 120 km/godz. (aktualnie to 70–90 km/godz.).

Obecnie prowadzone są także prace na odcinku Łódź Kaliska–Zgierz. Zgodnie z planem PKP PLK, trasa Łódź Kaliska–Łęczyca ma być przebudowana do 2022 r. W dalszej perspektywie jest modernizacja odcinka Łęczyca–Kutno. Dzięki temu wszystkiemu podróże z Łodzi do Kutna powinny być krótsze o 15 min.

Przeczytaj także: Pociągi wracają na tę trasę po 20 latach