• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wzmocnienie istniejącej konstrukcji oporowej w ramach budowy obwodnicy Wałcza w ciągu S10 w technologii iniekcji geopolimerowych. Case study

Opublikowano: 18-11-2020 Źródło: zewnętrzne

W poprzednich naszych artykułach pisaliśmy szerzej o właściwościach iniekcji geopolimerowych. W dzisiejszym artykułe chcielibyśmy natomiast przedstawić praktyczne zastosowanie technologii, na przykładzie jednego z naszych ostatnich projektów.


Wzmacnianie istniejącej konstrukcji oporowej w ramach budowy obwodnicy Wałcza. Fot Geobear Poland Wzmacnianie istniejącej konstrukcji oporowej w ramach budowy obwodnicy Wałcza. Fot Geobear Poland

Skontaktowała się z nami firma PORR, która zaprosiła nas do współpracy przy wzmocnieniu wiaduktu WD-2 przy węźle Wałcz Północ.  

Widok ogólny na konstrukcję oporową. Fot. viacon.pl

Widok ogólny na konstrukcję oporową. Fot. viacon.pl

Problem, z którym mieli do czynienia, powstał w wyniku degradacji parametrów nasypu: 

  • geometria konstrukcji spowodowała koncentrację spływu wody opadowej w dolnej części nasypu;
  • doprowadziło to do wypłukiwania drobnych frakcji gruntu zasypowego zza konstrukcji muru oporowego wykonanego w technologii gruntu zbrojonego, co z kolei wywołało wytworzenie się pustek i rozluźnienia się warstw konstrukcyjnych nasypu.


Niedokończona zasypka konstrukcji oporowej oraz jej wypłukanie. Fot. viacon.pl

Niedokończona zasypka konstrukcji oporowej oraz jej wypłukanie. Fot. viacon.pl

Naszym zadaniem było wykonanie robót w sposób, który nie wymagałby demontażu muru oporowego oraz wykonanej już kapy chodnikowej i miał zagwarantować minimalną ingerencję w zrealizowane już elementy konstrukcji. W szczególności samą konstrukcję paneli okładzinowych konstrukcji oporowej.

Kryterium odbiorowym było ponowne zagęszczenie nasypu do parametru wskaźnika zagęszczenia na poziomie 0,97. 

Przebieg prac i rozwiązanie problemu zdegradowanego wiaduktu

Po wykonaniu serii badań i sondowań nasz zespół inżynierów zaproponował wzmocnienie gruntu wraz z wypełnieniem pustek przy użyciu iniekcji geopolimerowych. Iniekcje wykonywane były zarówno z korony nasypu, jak i przez panele okładzinowe konstrukcji oporowej. Mobilny sprzęt, jakim dysponujemy, pozwolił nam na pracę z podnośnika koszowego. Dzięki temu mogliśmy wykonywać roboty nawet w trudno dostępnych miejscach.

W trakcie robót zastosowaliśmy dwa rodzaje geopolimerów (w pełnej ofercie Geobear Poland mamy 29 różnych geopolimerów, dobieranych zawsze indywidualnie do projektu). Do wykonania zagęszczenia gruntu bezpośrednio w sąsiedztwie konstrukcji oporowej zastosowaliśmy geopolimer Geobear 2443, który charakteryzuje się dużą gęstością objętościową i gwarantuje uzyskanie wysokiego modułu odkształcenia dla kompozytu gruntu i geopolimeru przy małej wartości odkształceń spowodowanych ekspansją. 

Do wykonania wzmocnienia pozostałej części nasypu zastosowaliśmy geopolimer Geobear 2409, bardzo ekspansywny i pozwalający na pełną kontrolę uzyskiwanych rezultatów ze względu na bardzo krótki czas wiązania.   

Źródło: Geobear Poland

Źródło: Geobear Poland

Ilości wtłaczanego materiału były kontrolowane i kalibrowane na bieżąco poprzez wykonywanie sondowań dynamicznych potwierdzających założenia projektowe. W trakcie prowadzenia robót stale monitorowaliśmy przemieszczenia konstrukcji oporowej tak, aby nie doprowadzić do nadmiernych jej przemieszczeń poziomych. Po wykonaniu projektowanej sekwencji iniekcji w konstrukcji nasypu i bezpośrednio pod konstrukcją kap chodnikowych przeprowadziliśmy serię badań odbiorowych potwierdzających spełnienie założeń projektowych. 

Dlaczego generalny wykonawca zdecydował się na technologię iniekcji geopolimerowych?

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru technologii była specyfika wzmacnianego obiektu:

  • prace musiały być wykonane w miejscach trudno dostępnych, zatem konieczne było użycie podnośnika. Nasz sprzęt jest na tyle małogabarytowy i mobilny, że nie stanowiło to problemów na placu budowy (wysokość konstrukcji oporowej sięgała do 6 m);
  • konstrukcja samego nasypu: obiekt o osłabionych parametrach nośnych;
  • brak konieczności rozbiórki elementów nasypu: znikoma inwazyjność robót naprawczych z wykorzystaniem iniekcji geopolimerowych. Dodatkowo wpływ prac na istniejący mur oporowy był monitorowany przez geodetę w czasie rzeczywistym;
  • szybkość: geopolimer wstępną wytrzymałość osiąga już po kilku minutach. Całość prac zrealizowana została w 19 dni.

Wybrana technologia iniekcji geopolimerowych gwarantowała też Wykonawcy zachowanie ciągłości pozostałych robót - na innych odcinkach trwały już prace związane z układaniem masy asfaltowej.
Ważnym aspektem był też aspekt środowiskowy: projekt obwodnicy zakłada możliwie najniższą szkodliwość dla natury - na tym odcinku planowane jest 11 przejść dla zwierząt oraz ekrany ochronne zapobiegające hałasowi. Ważnym czynnikiem było wykluczenie możliwości zanieczyszczenia wód gruntowych oraz zbiorników retencyjnych.

Ponieważ iniekcje geopolimerowe są kompletnie obojętne dla środowiska i wód gruntowych, więc okazały się idealnym wyborem dla realizowanego projektu. Warto też wspomnieć, że technologia iniekcji geopolimerowych pozwala na znaczne ograniczenie śladu węglowego w porównaniu do tradycyjnych metod cementowych.

Mamy nadzieję, że powyższy przykład realizacji pokazuje, że iniekcje mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod wzmacniania gruntu i konstrukcji budowlanych. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat właściwości i zastosowania technologii - zapraszamy do obejrzenia webinaru organizowanego razem z Centrum Usług Techniczno-Organizacyjnych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Poznaniu: 

Źródło: Geobear Poland

Źródło: Geobear Poland

Jeśli słyszysz o iniekcjach geopolimerowych po raz pierwszy lub wiesz o nich niewiele – skontaktuj się: tel: 885 804 600, kontakt@geobear.pl.

Chętnie przygotujemy indywidualne szkolenie z technologii dla Państwa zespołu projektowego.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.