13 grudnia w niedzielę pociągi pojadą po dwóch torach na całym szlaku między Warszawą a Lublinem. Drugi tor dobudowano na linii Otwock–Pilawa i oddano do użytku wiadukt kolejowy w Otwocku. Modernizacja linii Warszawa–Lublin pochłonie 3,5 mld zł.

- Na linię Otwock–Pilawa wróci 11 pociągów dalekobieżnych
- Najszybszy przejedzie trasę w 17 min
- Po zakończeniu inwestycji składy pasażerskie rozpędzą się do 160 km/godz.
Cała linia dwutorowa
Od niedzieli trasa Warszawa–Lublin stanie się na całej długości dwutorowa, a to oznacza, że podróżni będą mogli skorzystać z większej liczby połączeń kolejowych regionalnych i dalekobieżnych.
Dobudowa drugiego toru między Otwockiem a Pilawą znacząco zwiększa możliwości kursowania pociągów regionalnych i dalekobieżnych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).
Powrót pociągów
Na odcinek między Otwockiem a Pilawą powróci 11 składów dalekobieżnych. Najszybszy pociąg przejedzie tę trasę w 17 min, przyspieszą także pociągi regionalne, którym przejazd zajmie mniej niż pół godziny. Stanie się tak dzięki likwidacji mijanki w Celestynowie, gdzie składy musiały czekać.
Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
Modernizacje przystanków
Łatwiejszy będzie dostęp do kolei na siedmiu przystankach: Śródborów, Stara Wieś, Pogorzel Warszawska, Zabieżki, Chrosna, Kołbiel, Augustówka. Na peronach zamontowano ławki, wiaty, oświetlenie i oznakowanie. Powstały też pochylnie dla osób o ograniczonej mobilności. W Otwocku oraz Celestynowie nowe przejścia podziemne wyposażono w windy.
Fot. Karol Mazurek/PKP PLK
Nowy wiadukt kolejowy
Wiadukt kolejowy w Otwocku nad ulicami Żeromskiego i Filipowicza wraz ze zmienionym układem drogowym zastąpił dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn. Nowy obiekt usprawni komunikację w mieście, a dojazdy do m.in. Józefowa i Warszawy będą szybsze i bezpieczniejsze.
Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
Modernizacja szlaku
Dwutorowy szlak kolejowy między Otwockiem a Pilawą liczy 25 km. Na trzech stacjach, w Otwocku, Celestynowie i Pilawie, zamontowano łącznie 93 rozjazdy. Założono nową sieć trakcyjną, wybudowano i zmodernizowano 26 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i wiadukty. Główne prace na tym odcinku zakończą się w II kwartale 2021 r. Pociągi pasażerskie będą od tego czasu jeździć z maksymalną prędkością 160 km/godz.
Projekt „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa–Dorohusk na odcinku Warszawa–Otwock–Dęblin–Lublin, etap I” ma wartość ponad 3,5 mld zł i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wszystkie prace na linii Warszawa–Lublin w ramach I etapu zostaną zrealizowane do 2022 r.
Przeczytaj także: Most, wiadukty, przejście podziemne – kto zmodernizuje stację Ełk?

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.