• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wkrótce ruszy budowa fabryki Izery. Gdzie powstanie?

Opublikowano: 16-12-2020 Źródło: MKiŚ

Fabryka Izery, pierwszego polskiego samochodu elektrycznego, powstanie w Jaworznie. Podpisano już memorandum ws. współpracy przy przygotowaniu terenu. Stronami są resort klimatu, województwo śląskie, spółka ElectroMobility Poland oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.


Fot. ElectroMobility Poland Fot. ElectroMobility Poland

Budowa fabryki Izery ma rozpocząć się w 2021 r., a produkcja aut w 2024 r. W samym zakładzie pracę ma znaleźć 3 tys. osób, do tego, jak oszacowano, 12 tys. u dostawców i kooperantów. Rozważano prawie 30 lokalizacji fabryki, w tym kilka na Śląsku, a przy wyborze kluczowe były: dostęp do mediów i infrastruktury drogowej, a także ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Zdecydowano się na tereny należące do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach której działa ponad 400 firm – poprzez zainwestowanie 40 mld zł utworzyły już 80 tys. miejsc pracy.

Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie – tłumaczy Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Izera – polska marka aut elektrycznych. Jak będą wyglądać? – zobacz zdjęcia

Fot. ElectroMobility Poland Fot. ElectroMobility Poland


Biorąc po uwagę, że polska gospodarka w coraz mniejszym stopniu będzie opierać się na węglu, taka lokalizacja fabryki Izery ma pomóc w transformacji regionu. To szansa dla sprawnie tu funkcjonującej branży automotive i na wykorzystanie potencjału elektromobilności, która doskonale wpisuje się w krajobraz gospodarczy Śląska – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Samorządowcy nie ukrywają, że przyszłość woj. śląskiego to wielkie wyzwanie. Wspieramy takie projekty, jak budowa fabryki Izery w woj. śląskim, gdyż jest to strategiczne działanie łączące rozwój gospodarczy z troską o ekologię i czyste powietrze. Mamy ambicje, aby w tym zrównoważonym rozwoju kwestie środowiska naturalnego, kwestie społeczne również były mocno zaakcentowane – dodaje Jakub Chełstowski, marszałek województwa.

Przeczytaj także: Tauron zbuduje następną farmę wiatrową. Kiedy ruszą roboty?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia