Program koncentruje się na obwodnicach miejscowości położonych poza ciągami dróg ekspresowych i autostrad. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju – podał resort infrastruktury.

Zgodnie z założeniami, będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, przystosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, wyposażone w urządzenia bezpieczeństwa drogowego, m.in. oświetlenia przejść dla pieszych.

Cele, jakie postawili sobie autorzy koncepcji, to przede wszystkim: wyprowadzenie ruchu, głównie tranzytowego, z miejscowości położonych wzdłuż dróg krajowych, poprawa bezpieczeństwa drogowego, w tym zmniejszenie liczby wypadków, poprawa płynności ruchu oraz redukcja zanieczyszczeń i hałasu na terenie zabudowanym.

Budowa 100 obwodnic finansowana będzie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Za realizację programu odpowiadać ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Obecnie w realizacji jest Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025), w ramach którego powstają nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych, przebudowywane są fragmenty dróg krajowych oraz budowane obwodnice.

Jak podaje GDDKiA, od 2014 r. sieć dróg klasy A i S wzrosła z 2725 km do ponad 4200 km.

Przeczytaj także: Dlaczego realizacja inwestycji drogowych zajmuje lata?