24,7 mln zł warta jest oferta, którą spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) wskazała jako najkorzystniejszą w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla odcinka kolejowego, który połączy Warszawę Zachodnią i stację Łódź Niciarniana, prowadząc przez nowy port lotniczy. Wykonawca na przygotowanie dokumentacji będzie miał 10 miesięcy.
Fot. SFIO CRACHO / Adobe Stock
- Wybrano najkorzystniejszą ofertę na przygotowanie STEŚ dla odcinka kolejowego między Warszawą, CPK i Łodzią
- Budowa linii kolejowej rozpocząć ma się w 2023 r.
- Przejazd ze stolicy do lotniska potrwać ma kwadrans, natomiast do Łodzi – 45 min
- W sumie w ramach kolejowej części programu wieloletniego CPK powstanie 1800 km linii
STEŚ dla linii kolejowej Warszawa–CPK–Łódź
Zwycięska propozycja to oferta konsorcjum firm IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański oraz Arcadis. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie m.in. prognozy ruchu, analiz ruchowo-eksploatacyjnych, technicznych, środowiskowych i wielokryterialnych, a także opracowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i mapy do celów projektowych. Docelowo wskazany będzie rekomendowany przebieg nowej linii.
Prace budowlane na tym odcinku ruszyć mają w 2023 r., a trasa ma być gotowa przed końcem 2027 r.
Jak informuje CPK, po wykonaniu STEŚ opracowana zostanie dokumentacja projektowa dla odcinka. Trwają wstępne konsultacje rynkowe przed ogłoszeniem przetargu na umowę ramową dotyczącą przygotowania dokumentacji projektowej dla 30 zadań inwestycyjnych CPK. W sumie do 2034 r. powstać ma prawie 1800 km nowych linii – to 12 tras kolejowych, w tym 10 szprych łączących poszczególne regiony kraju z Warszawą i nowym portem lotniczym. Z przygotowanej prognozy ruchu na tej sieci wynika, że koleją dalekobieżną poruszać się będzie blisko 120 mln pasażerów – 95 mln w pociągach kategorii Intercity oraz 25 mln w pociągach kategorii regionalnych ekspresów.
CPK: szprycha nr 9
Trasa kolejowa między stolicą a Łodzią jest kluczowym elementem tzw. szprychy (ciągu) nr 9, która stanowić będzie połączenie lotniska oraz Warszawy z kluczowymi ośrodkami zachodniej Polski i relacji międzynarodowych, głównie z Czechami i Niemcami. Odcinek będzie miał 140 km długości i zostanie powiązany z istniejącymi liniami: Ożarów Mazowiecki–Błonie (linia nr 3), Bełchów–Łowicz Główny (nr 11) oraz nr 17, 458 i 541 poprzez wschodnią głowicę stacji Łódź Widzew. Budowa tego fragmentu pozwoli włączyć Port Lotniczy Solidarność w system kolei dużych prędkości w Polsce, a w ramach realizacji kolejnych etapów kolejowych inwestycji odcinek zostanie rozbudowany w kierunku Wrocławia i granicy polsko-czeskiej.
Czas podróży z CPK do Warszawy i Łodzi
Podróż z Warszawy do CPK nową linią trwać ma kwadrans, a do Łodzi – 45 min (obecnie to 1 godz. 20 min). Pociągi będą poruszać się maksymalnie 250 km/godz., ale w przyszłości ma być możliwe podniesienie tej prędkości do 350 km/godz. Zastosowane będzie zasilanie 25 kV AC.
Czym jest CPK?
Centralny Port Komunikacyjny (Port Lotniczy Solidarność) będzie węzłem przesiadkowym, integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie około 37 km na zachód od Warszawy na obszarze 3 tys. ha. Dysponować ma dwiema drogami startowymi i dwiema parami równoległych dróg kołowania oraz przepustowością roczną na poziomie 400–450 tys. operacji lotniczych. W ramach pierwszego etapu obsługiwać będzie 45 mln pasażerów w ciągu roku. Lotnisko ma być gotowe w 2027 r. Pierwsze prace budowlane rozpocząć mają się za dwa lata.
Bieżące informacje nt. budowy CPK znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.