Zakończyły się zasadnicze roboty budowlane w ramach przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje w Poznaniu. Podział prac na etapy umożliwia zachowanie przejezdności przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
Fot. PIM Poznań
Prace od 2020 r.
Modernizacja ronda i przyległych ulic rozpoczęła się w 2020 r. od ul. Jana Pawła II. Dziś odcinek między rondem a ul. Kórnicką ma już wymienione torowisko tramwajowe z siecią trakcyjną oraz nową jezdnię. Ulica zyskała też wygodne chodniki i drogę rowerową. Powstała infrastruktura uwzględnia więc potrzeby różnych uczestników ruchu: pasażerów komunikacji miejskiej, kierowców, rowerzystów i pieszych – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Roboty na tarczy ronda
Dwa pasy ruchu są już dostępne na odcinku od ul. Kórnickiej do ul. św. Rocha. Choć prace na ul. Jana Pawła II się zakończyły wjazd na rondo jest możliwy tylko z dwóch pasów ze względu na prace na tarczy ronda. Nie można więc wprowadzić docelowej organizacji ruchu. Na dniach natomiast, po pojawieniu się odpowiedniego oznakowania, będą dostępne przejście i przejazd rowerowy przez ul. Jana Pawła II na wysokości ul. Kórnickiej.
Fot. PIM Poznań
Wykonano także przejazd przez torowisko tramwajowe i nawierzchnię północnej części ronda, od ul. Jana Pawła II. Analogiczne prace trwają aktualnie od strony ul. Zamenhofa – czytamy w komunikacie. Nowa nawierzchnia jest już na ul. Krzywoustego.
Rondo Rataje cały czas jest częściowo przejezdne we wszystkich kierunkach w ramach tymczasowej organizacji ruchu. Prace toczą się na wyłączonych z użytku fragmentach jezdni i torowiska.
Fot. PIM Poznań
Ważny węzeł drogowy
Inwestycja odmieni jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Poznaniu. Przedsięwzięcie obejmuje, jak podają Poznańskie Inwestycje Miejskie, przebudowę trasy tramwajowej i infrastruktury autobusowej, poprawę warunków jazdy dla kierowców oraz korzyści dla pieszych i rowerzystów za sprawą m.in. wydzielonego torowiska, wydłużonych przystanków tramwajowo-autobusowych, buspasów, chodników, dróg rowerowych i dodatkowych pasów ruchu dla samochodów. Pojawią się także nowe nasadzenia zieleni, zarówno na tarczy ronda jak i przylegających ulicach.
Fot. PIM Poznań
Wiosną 2022 r. zakończą się wszystkie roboty i zostanie uzyskane pozwolenie na użytkowanie.
Przeczytaj także: Po wybojach do budowy odcinka S1 między Bieruniem i Oświęcimiem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.