Alternator-podstawowy element układu elektronicznego w samochodzie

Alternator w pojeździe spełnia niezwykle istotną funkcję. Jest on bowiem generatorem prądu przemiennego, co oznacza, że jest to podstawowy element całego układu elektrycznego w samochodzie. Składa się on z kilku części, wśród których możemy wyróżnić:

  • stojan
  • wirnik- który wytwarza pole magnetyczne
  • układ prostujący
  • regulator napięcia

Niemniej jednak, nie jest on niezniszczalny i z biegiem lat, a także przy dość intensywnej eksploatacji samochodu, możemy zauważyć objawy jego zużycia. Zwykle pojawiają się wówczas problemy z naładowaniem baterii- akumulatora lub wręcz przeciwnie, może on się zbyt szybko rozładowywać. Kolejno uszkodzony alternator może wpływać na wadliwe działanie poszczególnych, elektrycznych podzespołów. Jeśli więc odpowiednio wcześnie zauważymy niepokojące objawy, możemy uniknąć kosztownej wymiany tego urządzenia, a zamiast tego, możemy poddać je regeneracji. Na czym więc polega regeneracja alternatora?

Regeneracja alternatora - na czym ona polega?

Zacznijmy od tego, że regeneracja alternatora jest procesem dość skomplikowanym i wymagającym odpowiedniego doświadczenia i wiedzy ze strony fachowców. Jest to również działanie wieloetapowe, jednak może skutecznie ochronić nas przed kosztowną wymianą całego alternatora. Jak przebiega więc regeneracja alternatora? Można ją opisać w kilku krokach.

1. Wybór odpowiedniego specjalisty

Wspomnieliśmy już, że jest to proces dość skomplikowany, dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest powierzenie regeneracji alternatora zaufanemu warsztatowi, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, a przede wszystkim wykwalifikowaną kadrą fachowców. Zidentyfikowanie przyczyny wadliwego działania alternatora jest możliwe tylko i wyłącznie przy pomocy odpowiednich narzędzi. Wspomnijmy jeszcze, że przyczyn tych może być wiele, zaczynając od przemagnesowania się obwodów i zwarcia akumulatora, poprzez zalanie alternatora i utlenienie przewodów w obwodzie, aż po odłączenie się obwodów przy włączonym zapłonie i zużyciu się paska napędowego.

2. Alternator musi zostać wymontowany z auta

Początkiem procesu regeneracji alternatora jest wymontowanie go z auta. W tym celu fachowcy na wstępie zdejmują pasek napędzający, a następnie odłączają alternator od przewodów, a także zdejmują go z mocowań. Co więcej, muszą oni zdemontować wszystkie podzespoły. W tym celu ściągają oni obudowę, przy wykorzystaniu specjalnych kluczy, a nierzadko wspomagają się także imadłem i młotkiem. Warto wiedzieć, że śruby przy mocowaniu alternatora, mają skłonności do zapiekania się, a tym samym, bez odpowiednich narzędzi nie jest możliwe ich usunięcie. Niektóre elementy muszą być odseparowane przy pomocy lutownicy. Pozostałe łożyska usuwa się przy pomocy specjalnej prasy i ściągacza.

3. Wymiana uszkodzonych elementów

Jeśli uszkodzeniu uległ wirnik- co zdarza się najczęściej, fachowcy wymieniają go na nowy lub odseparowują od niego komutator. Jest to element, który przełącza kierunek prądu w zwojach wirnika. Wówczas odseparowany komutator wymienia się na nowy lub odpowiednio szlifuje na tokarce i wykańcza przy pomocy grubego papieru ściernego. Kolejno wirnik maluje się i poddaje konserwacji.

4. Sprawdzenie, czy wszystko działa poprawnie

Kolejnym etapem regeneracji alternatora jest złożenie elementów i sprawdzenie, czy każdy z nich działa poprawnie. Co więcej w tym momencie wymienia się także szczotki, pierścienie, a także regulator napięcia i sprzęgiełko. Regeneracji poddaje się także gniazda mocujące. Kolejno każda z części zostaje naoliwiona i pokryta pasta, dzięki której łatwiejsze jest przewodzenie prądu. Do skręcenia całej obudowy używa się nowy elementów. Montuje się także nowe koła pasowe. Fachowcy lutują ponownie styki uzwojenia i mostek prostowniczy. Finalnie zakładają oni regulator napięcia i osłony. Regeneracja akumulatora została ukończona.