Podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla budowy nowej linii kolejowej między Katowicami i Ostrawą w Czechach. To odcinek kolei dużych prędkości (KDP) i jedna z tras kolejowych, które będą prowadzić do planowanego w centralnej części Polski lotniska Solidarność.
Fot. PKP PLK
- Roboty budowlane mają rozpocząć się w 2024 r.
- Pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/godz.
- Podróż z Katowic do Ostrawy powinna zajmować 35 minut
Między Katowicami a Ostrawą powstać ma: 75 km linii do granicy z Czechami, jej przedłużenie do Ostrawy oraz odcinek Jastrzębie-Zdrój–Wodzisław Śląski z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum (90-tysięczne Jastrzębie-Zdrój to obecnie największe polskie miasto bez dostępu do kolei). To inwestycja prowadzona w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego i jednocześnie część wspólnego zamierzenia krajów Grupy Wyszehradzkiej między Warszawą, Brnem (z łącznikiem do Pragi), Bratysławą i Budapesztem.
Umowę na opracowanie studium wykonalności podpisano z konsorcjum z firmą Egis Poland jako liderem. Wartość kontraktu to niemal 11 mln zł netto, przy czym w trakcie analizy propozycji kryterium ceny miało wagę 70%; pozostałe 30% stanowiło doświadczenia personelu. Dokumentacja ma być gotowa w ciągu 10 miesięcy.
Polskie studium obejmie też odcinek czeski, do Ostrawy. Katowice–Ostrawa to ważny odcinek Kolei Dużych Prędkości, który zwiększy atrakcyjność regionu oraz połączy kraje Grupy Wyszehradzkiej. Z jednej strony przyniesie efekt lokalny dla Śląska, a z drugiej będzie stanowić przykład międzynarodowego charakteru inwestycji kolejowych CPK. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządcami infrastruktury z krajów V4, razem tworzymy połączenie KDP między Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Zgodnie z planami, roboty budowlane powinny rozpocząć się w 2024 r., a odcinek linii łączący Katowice z Ostrawą ma być gotowy przed końcem 2030 r. Pociągi będą jeździć tamtędy z prędkością do 250 km/godz., a trasa zostanie zbudowana w taki sposób, by osiągi te można było jeszcze podnieść. Na początek podróż z Katowic do Ostrawy powinna zajmować 35 minut, czyli godzinę krócej niż obecnie.
Budowa centralnego lotniska
W ramach programu kolejowego CPK na terenie woj. śląskiego powstanie w sumie 100 km nowych tras, które zbuduje spółka CPK, ponadto kolejnych 246 km unowocześnią PKP Polskie Linie Kolejowe. Dzieki temu przejazd z Katowic do Warszawy skróci się do 1 godz. 40 min, a z Bielska-Białej do 1 godz. 55 min. Poza tym z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika do stolicy podróż zajmie 2 godz., z Częstochowy i Gliwic 2 godz. 10 min.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany między Warszawą i Łodzią węzeł przesiadkowy, który ma połączyć transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Głównym elementem tej inwestycji jest budowa, w odległości 37 km na zachód od Warszawy, Portu Lotniczego Solidarność, który na początek ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Cały program kolejowy CPK przewiduje powstanie do końca 2034 r. prawie 1800 km nowych linii. To w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność.
Przeczytaj także: Budowa kolei dużych prędkości w Polsce z hiszpańskim wsparciem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.