Łętownia–Rzeszów to nowa linia, która zasili sieć kolejową w woj. podkarpackim i tym samym połączy region z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK). Umowa na prace przygotowawcze dla linii została już podpisana. Jej wartość to prawie 9,7 mln zł.
Fot. ilustr. Dragan Boskovic / Adobe Stock
Fragment między Łętownią a stolicą województwa to 42-kilometrowy odcinek, który prowadzi od strony Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa. Na łącznik kolejowy składać się będą planowane linie nr 58 i 632. Trasa będzie częścią szprychy nr 6, łączącej Warszawę i port lotniczy z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą, Rzeszowem i – docelowo – Sanokiem.
Dzisiaj na dojazd pociągu z Rzeszowa do Warszawy potrzeba minimum czterech godzin, ponieważ jadą one okrężną trasą przez Kraków. Dobra wiadomość dla pasażerów jest taka, że skrócimy ten czas prawie dwukrotnie, budując bezpośrednie połączenie z Warszawą. W dalszych planach mamy stworzenie tzw. magistrali wschodniej, która połączy Rzeszów z Lublinem i Białymstokiem – powiedział Radosław Kantak, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.
Źródło: CPK
Pociągi na linii nr 58 Łętownia–Rzeszów będą mogły jeździć z prędkością do 250 km/godz., a na linii nr 632 do lotniska w Jasionce – do 120 km/godz. Podróż z Rzeszowa do stolicy kraju skróci się do 2 godz. 15 min., ze Stalowej Woli i Tarnobrzega odpowiednio – do 1 godz. 45 min. oraz 1 godz. i 55 min. Podróż z Jasła, Krosna i Sanoka do Warszawy zajmie 2 godz. 50 min. Najdalej będzie z Przemyśla – 3 godz. 15 min.
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla zadania przygotuje konsorcjum firm BBG, Ingerop Polska oraz Safege. W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Celem STEŚ jest opracowanie dla odcinka Łętownia-Rzeszów specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu. Na przygotowanie STEŚ wykonawca będzie miał 13 miesięcy. Realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać łącznie 18 miesięcy, ponieważ w skład zamówienia wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych – podaje spółka CPK.
Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na rok 2023. Prace potrwają cztery lata.
W ramach programu kolejowego CPK na Podkarpaciu powstanie 155 km nowych linii kolejowych, a 173 km zostanie zmodernizowanych. W całym kraju – do 2034 r. – wybudowanych ma być w sumie 1800 km linii (12 tras kolejowych, w tym 10 szprych).
Centralny Port Komunikacyjny (Port Solidarność) będzie węzłem przesiadkowym, integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie około 37 km na zachód od Warszawy na obszarze około 3 tys. ha. Dysponować ma dwiema drogami startowymi i dwiema parami równoległych dróg kołowania oraz przepustowością roczną na poziomie 400–450 tys. operacji lotniczych. W ramach pierwszego etapu obsłuży 45 mln pasażerów w ciągu roku. Lotnisko ma być gotowe w 2027 r. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się za dwa lata.
Przeczytaj także: Ta linia połączy część Lubelszczyzny ze stolicą i nowym lotniskiem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.