W Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli władz Gdyni, woj. pomorskiego oraz PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK). Jego tematem była przebudowa węzła Gdynia-Karwiny w kontekście budowy trzeciego toru i związanej z tym przebudowy wiaduktu. Na tym tle od kilku miesięcy miedzy stronami toczył się spór.
Fot. Michał Puszczewicz / gdynia.pl
Konflikt dotyczył zakresu prac, jakimi objęty miał być sąsiadujący ze stacją Pomorskiej Kolei Metropolitalnej węzeł Karwiny. Miasto na początku roku wybrało wykonawcę przebudowy, a spółka kolejowa stwierdziła wówczas, że ratusz zmienił zakres prac względem zawartych w 2017 r. ustaleń z PKP PLK. Gdynia miała się wówczas zobowiązać do przebudowy wiaduktu drogowego, a spółka kolejowa odpowiadać za mur oporowy wzdłuż ul. Strzelców, którym pierwotnie miało zająć się miasto. PKP PLK wywiązały się ze zobowiązania i ujęły mur oporowy w swoim projekcie. Koszt budowy tego obiektu sięga kilkudziesięciu milionów złotych, jest porównywalny z budową nowego wiaduktu drogowego – wskazano.
Jak wynika z komunikatów wystosowanych przez strony spotkania, ustalono szczegóły porozumienia, które ma zostać zawarte ws. realizacji drugiego etapu rozbudowy węzła. Wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonny zadeklarował, że rozbudowa wiaduktu w Karwinach zostanie wpisana do programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza” i zyska status działania priorytetowego.
Oprócz tego, podkreślono, że działania, jakie prowadzi obecnie miasto w związku z budową węzła Karwiny, nie kolidują z planami dobudowy nowych torów kolejowych. Prezydent Wojciech Szczurek dodał też, że samorząd będzie partycypował w kosztach przedsięwzięcia do kwoty 10 mln zł.
Przebudowa węzła Karwiny ma na celu poprawę komunikacji w rejonie Małego Kacka, Karwin i Dąbrowy. Powstaną nowy układ drogowy dla części ulic: Wielkopolskiej, Sopockiej i Strzelców, parking typu park&ride, dwie pętle autobusowe, a także nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Wartość prac, które mają być zakończone za około dwa lata, przekracza 100 mln zł.
Z kolei projekt kolejowy (budowa trzeciego toru i pozostawienie rezerwy pod czwarty) ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia ruchu towarowego i pasażerskiego. Zadanie wpisuje się w inwestycję, polegającą na przebudowie istniejących stacji oraz przystanków osobowych między Bydgoszczą a Trójmiastem. To w sumie około 210 km linii kolejowych.
Przeczytaj także: Szybki postęp prac na budowach drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.