Przetarg podzielono na pięć zadań – odpowiadają one planowanym odcinkom realizacyjnym ekspresówki. Koncepcja ma uszczegółowić rozwiązania projektowe w korytarzu określonym w decyzji środowiskowej (otrzymano ją 21 lipca br.), ale także poddać wariantowo analizie układ węzłów drogowych.

Badania podłoża zostaną wykonane na całym przebiegu drogi. W ich zakres wejdą sondowania, wiercenia oraz tomografia elektrooporowa. Prace te są kluczowe dla określenia szczegółowych rozwiązań projektowych, jak choćby posadowienia obiektów mostowych czy wzmocnienia podłoża. Wybrany wykonawca na przeprowadzenie tych badań, a także opracowania projektowe, będzie miał 13 miesięcy od dnia podpisania umowy.

S10 Stargard–Piła będzie dwujezdniową drogą, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Wybrany przebieg to tzw. wariant niebieski (VII) na odcinku od Stargardu do obwodnicy Wałcza i zielony (III) na trasie obwodnica Wałcza–Piła. Oznacza to, że droga ominie miejscowości, przez które przebiega obecna droga krajowa nr 10. W ramach inwestycji powstanie 11 węzłów drogowych, a także pięć par miejsc obsługi podróżnych (MOP) i dwa obwody utrzymania drogi (OUD).

Droga ekspresowa S10 połączy Szczecin z Naruszewem (powiat płoński na Mazowszu), umożliwiając sprawny przejazd z zespołu portów morskich Szczecin–Świnoujście do aglomeracji warszawskiej. W jej obrębie łączyć się będą inne drogi szybkiego ruchu: autostrady A1 i A6 oraz drogi ekspresowe S5, S11 i S50. W sumie droga będzie przebiegać przez cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie, a jej długość wyniesie około 460 km.

Przeczytaj także: Rozpoczynają się prace nad najdłuższym odcinkiem S6 w woj. pomorskim