• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Linia między Częstochową a magistralą węglową: koniec modernizacji

Opublikowano: 10-08-2021 Źródło: PKP PLK, PAP

Linia kolejowa nr 146 łącząca Częstochowę z linią nr 131 (magistralą węglową) – szlak Wyczerpy–Chorzew Siemkowice – przeszła modernizację. Składy towarowe już korzystają z trasy, a po przeprowadzeniu certyfikacji urządzeń sterowania, będą mogły jeździć szybciej.


Linia nr 146 po modernizacji. Fot. Marek Styczyński/PKP PLK Linia nr 146 po modernizacji. Fot. Marek Styczyński/PKP PLK
  • W trakcie robót wymieniono 47 km torów i sieci trakcyjnej
  • Na szlaku postały cztery nastawnie
  • Po certyfikacji urządzeń sterowania prędkość maksymalna wzrośnie do 100 km/godz.

Ważna linia towarowa

Inwestycja dotyczy ważnego dla ruchu towarowego połączenie linii nr 1 Warszawa–Katowice z magistralą węglową (linia nr 131: Chorzów Batory–Tczew–Gdańsk–Gdynia) służącą do przewozu towarów ze Śląska do morskich portów bałtyckich. Dla PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) przedsięwzięcie jest kontynuacją prac na magistralach węglowej i nadodrzańskiej.


Prace od czerwca 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) umowę z firmą ZUE, generalnym wykonawcą, podpisały w czerwcu 2017 r., a prace torowe i sieciowe zakończyły się wiosną 2020 r. Między Wyczerpami, posterunkiem odgałęźnym w częstochowskiej dzielnicy o tej samej nazwie, a stacją węzłową Chorzew Siemkowice na linii nr 131, wymieniono 47 km torów i sieci trakcyjnej. Pierwotnie sieć trakcyjna miała być wymieniona w 20%, ale w dodatkowej umowie zlecono wymianę całej. Zmodernizowano 45 obiektów inżynieryjnych, w tym stalowy, 66-metrowy most nad Wartą w Ważnych Młynach. Zamontowano też ogrzewane rozjazdy. Po rozszerzeniu zakresu projektu powstały jeszcze cztery nastawnie na stacjach Rząsawa, Cykarzew, Brzeźnica nad Wartą i Biała Pajęczańska. Prędkość pociągów po inwestycji wzrosła do 60 km/godz., natomiast po zakończeniu prowadzonej certyfikacji będą mogły się rozpędzić do 100 km/godz.

Szybciej i bezpieczniej

Po wykonanych pracach pociągi towarowe, dzięki wyższej prędkości, szybciej pokonują tę trasę. Zwiększyła się też jej przepustowość – można transportować więcej ładunków. Zwiększył się też poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Nowe urządzenia zamontowano na 38 skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, zainstalowano też nowoczesne urządzenia sterujące. Trasa jest w większości jednotorowa.

Wnętrze nastawni w Cykarzewie. Fot. Damian Ziółkowski/PKP PLK Wnętrze nastawni w Cykarzewie. Fot. Damian Ziółkowski/PKP PLK

Dotychczasowe inwestycje

W poprzednich latach w ramach inwestycji PKP PLK wyremontowano kluczowe odcinki linii kolejowej nr 1, m.in. zrewitalizowano odcinek Koluszki–Częstochowa. W 2014 r. zakończono modernizację szlaku między Zawierciem i Dąbrową Górniczą Ząbkowicami, niedawno także odcinka między Częstochową i Zawierciem. Także na linii nr 131 trwają prace na innych fragmentach.

W woj. śląskim oraz na terenach sąsiednich regionów po modernizacji poprawiły się warunki przewozów towarowych na takich liniach, jak Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle, Chybie–Żory–Rybnik–Nędza/Turze, Katowice Ligota–Tychy oraz Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce–Dąbrowa Górnicza Wschodnia.

Projekt unijny „Prace na linii kolejowej nr 146 na odcinku Wyczerpy–Chorzew Siemkowice” ma wartość 215 mln zł netto. Dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20 wynosi 179 mln zł.

Przeczytaj także: CPK: pociągi wrócą do Łomży, jest ważna umowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia