• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Z CPK chętnie będą korzystać Czesi? Jest ważna umowa

Opublikowano: 19-08-2021 Źródło: MI

Podpisano kontrakt na opracowanie studium wykonalności dla ponad 60-kilometrowej trasy kolejowej, łączącej Żarów (południowy zachód od Wrocławia) ze Świdnicą, Wałbrzychem i Lubawką na granicy polsko-czeskiej.


Fot. serjiob74/Adobe Stock Fot. serjiob74/Adobe Stock
  • Spółka CPK współpracuje z zarządcą infrastruktury kolejowej w Czechach
  • W Polsce roboty budowlane mają zacząć się w 2023 r.
  • Przejazd między Warszawą i Pragą skróci się o 4 godz.

Opisywana linia stanowi końcowy fragment tzw. szprychy nr 9, prowadzącej do Warszawy i planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na przygotowanie dokumentacji firma BBF ma rok. Wartość umowy wynosi 15,1 mln zł. W studium wskazany zostanie przede wszystkim rekomendowany przebieg linii kolejowej, przy czym powstaną także np. prognozy ruchu, analizy techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Poza tym przygotowane zostaną też dokumentacja geologiczno-inżynierska i mapy do celów projektowych (w ramach osobnej umowy obecnie trwają inwentaryzacje przyrodnicze).

Źródło: CPK Źródło: CPK

Szybszy dojazd do Warszawy i dalej – do lotniska

Dzięki budowie tej trasy skróci się czas przejazdu z Wałbrzycha do Wrocławia (obecnie to około 1 godz., ma być 40 min) oraz z Wałbrzycha do Warszawy (odpowiednio: około 5 godz. oraz 2 godz. 35 min). Do tego dalekobieżne połączenie ze stolicą zyska Świdnica (2 godz. 25 min).

Źródło: CPK Źródło: CPK

Odcinek z Żarowa do Lubawki to przykład współpracy kolejowych inwestorów z sąsiednich krajów w ramach międzynarodowego korytarza europejskiej sieci TEN-T. Docelowo połączymy się z inwestycją przygotowywaną przez Czechów, tworząc połączenie kolejowe Warszawy i Wrocławia z Pragą. W tym celu swoje działania koordynują spółka CPK i przedsiębiorstwo Správa železnic, czyli zarządca infrastruktury kolejowej w Czechach – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Po naszej stronie pierwsze roboty budowlane powinny rozpocząć się w 2023 r.  Zgodnie z planem, odcinek Żarów–Lubawska zostanie oddany do użytku równocześnie z centralnym portem.

Kiedy z kolei swoje prace przeprowadzą Czesi, z Wrocławia do Pragi dojedziemy w 2 godz. 30 min, a czas przejazdu między stolicami obu krajów skróci się z 8 godz. 30 min do 4 godz. 30 min.

Linie kolejowe do lotniska Solidarność

W ramach programu kolejowego CPK na terenie woj. dolnośląskiego przewidziano budowę 119 km nowych i modernizację 126 km istniejących linii kolejowych. Z kolei w całej Polsce, do końca 2034 r., powstać ma 1800 km nowych tras. Na to wszystko składa się głównie 10 szprych, prowadzących z różnych regionów kraju do Warszawy i nowego lotniska.

Sam Centralny Port Komunikacyjny zaplanowano między Warszawą i Łodzią. Ma mieć charakter węzła przesiadkowego, łączącego transport lotniczy, drogowy i właśnie kolejowy. Na początek lotnisko Solidarność będzie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Pierwsze operacje lotnicze przewidziano na 2007/2008 r.

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!