Komisja Europejska zatwierdziła wniosek Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o unijne dofinansowanie budowy autostrady A1 od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna. Ostatni brakujący odcinek A1 będzie miał ponad 80 km długości. Wsparcie finansowe z UE wyniesie blisko 1,7 mld zł.
Fot. GDDKiA
Po wybudowaniu tego odcinka droga od Gdańska do granicy z Czechami będzie miała parametry autostrady. Inwestycja to szereg korzyści. Wpłynie między innymi na zwiększenie bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby wypadków, zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i usług oraz poprawi dostępność transeuropejskiego korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk–Adriatyk – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
W ramach projektu powstanie prawie 81 km drogi wraz z obiektami inżynieryjnymi, miejscami obsługi podróżnych i urządzeniami ochrony środowiska. Trasa obwodnica Częstochowy–Tuszyn znajdzie się na terenie dwóch województw: łódzkiego (63,81 km) oraz śląskiego (16,91 km) i stanie się częścią międzynarodowej drogi E75.
Realizację inwestycji podzielono na pięć zadań, odpowiadających poniższym odcinkom:
- Odcinek A: Tuszyn (bez węzła)–Bełchatów (z węzłem)
- Odcinek B: Bełchatów (bez węzła)–Kamieńsk (z węzłem)
- Odcinek C: Kamieńsk (bez węzła)–Radomsko (z węzłem)
- Odcinek D: Radomsko (bez węzła)–granica województw łódzkiego i śląskiego
- Odcinek E: granica woj. łódzkiego–węzeł Rząsawa (bez węzła).
Trasa ma być gotowa jesienią przyszłego roku. Całkowita wartość projektu tu ponad 3,5 mld zł.
Autostrada A1 to droga o przebiegu południkowym, prowadząca przez pięć województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie i śląskie. Łączy Trójmiasto z granicą polsko-czeską w Gorzyczkach. Jej projektowana długość to około 584 km.
Przeczytaj także: Autostrada A1: gierkówka przeszła do historii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.