Zaawansowanie robót na budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu DK40 wynosi aktualnie około 60%. Większość trasy głównej ma już ułożoną warstwę wiążącą nawierzchni, niemal na całej długości jest podbudowa bitumiczna, a układanie podbudowy pomocniczej z kruszywa już zakończono.
Fot. GDDKiA
Obok prac związanych z nawierzchnią, trwają roboty przy budowie ronda turbinowego na początkowym odcinku obwodnicy na skrzyżowaniu z istniejącą DK40.
Na trzynastu obiektach inżynieryjnych wykonywane są zbrojenie i betonowanie przyczółków oraz płyt ustroju nośnego. Mocno zaawansowane są prace na najdłuższym i najbardziej charakterystycznym obiekcie w ciągu obwodnicy Kędzierzyna-Koźla – moście nad kanałem Gliwickim. Ukończono montaż konstrukcji stalowej zaprojektowanej jako jednoprzęsłowy ustrój belkowy wzmocniony łukiem. Do stalowych łuków podwieszony jest stalowy pomost z płytą betonową.
Budowany odcinek to przedłużenie dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, która biegnie w kierunku autostrady A4. Rozpoczyna się za rondem w ciągu DK40, omija Sławięcice oraz Ujazd, a dalej włącza się ponownie w DK40 na terenie gminy Rudziniec, tuż za granicą województw opolskiego i śląskiego.
Drogę obwodową zaplanowano jako jednojezdniową z dodatkowym naprzemiennym pasem do wyprzedzania (2+1). Za skrzyżowaniem, czyli niemal na połowie długości obwodnicy, trasa będzie jednojezdniowa i dwupasowa. Przewidziano też urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej (np. sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).
Na trasie będzie łącznie 18 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów, przejść dla dużych i małych zwierząt. Będą tu także cztery ronda. Obwodnica przebiega przez tereny województw opolskiego i śląskiego, gminy Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec. Kontraktowa wartość przedsięwzięcia wynosi 220 mln zł, zakończenie prac ma nastąpić w IV kwartale 2022 r.
Kalendarium inwestycji:
- 15 października 2018 r. – podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy
- 20 listopada 2019 r. – uzyskanie zmienionej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
- 27 stycznia 2020 r. – złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
- 5 czerwca 2020 r. – uzyskanie decyzji ZRID
- IV kwartał 2022 r. – planowane zakończenie robót
Przeczytaj także: Powstanie dokumentacja projektowa dla obwodnicy Zamościa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.