Cztery spółki z Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowy na kupno pięciu nowoczesnych pociągów do prac przy sieci trakcyjnej. Wartość transakcji wynosi około 40 mln zł. Maszyny mają zapewnić lepsze utrzymanie linii i w konsekwencji sprawniejsze przewozy kolejowe. Inwestycje umożliwiło podniesienie kapitałów zakładowych przedsiębiorstw w wysokości 850 mln zł.
Pociąg sieciowy. Fot. Jakub Kowal, PNIUK Kraków/PKP PLK
Spółki zależne z Grupy Kapitałowej PKP PLK – Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej Dolkom, Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe, Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie oraz Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu będą doposażone w pięć nowoczesnych pociągów sieciowych.
Zakupione maszyny zostaną wykorzystane zarówno podczas prac inwestycyjnych, jak i w codziennej działalności przy naprawie i zabezpieczeniu sieci trakcyjnej. Dostawy pojazdów szynowych zaplanowano na 2022 r. Do 2023 r. jednostki mają uzyskać zezwolenia uprawniające do ich eksploatacji na krajowej sieci kolejowej.
Dostawy pociągów sieciowych są zaplanowane na 2022 r. Następnie do 2023 r. uzyskane zostaną zezwolenia uprawniające do eksploatacji pojazdów na sieci kolejowej w Polsce. Dzięki dokapitalizowaniu przedsiębiorstwa z grupy PKP PLK mogą zrealizować zakupy, co ma zwiększyć ich już posiadany potencjał. Mają też poszerzyć zakres usług, szczególnie w branży energetyki, gdzie aktualnie działają spółki zewnętrzne.
850 mln na podwyższenie kapitałów czterech spółek to największe dofinansowanie w historii grupy PKP PLK. Dotyczy ono firm związanych z pracami utrzymaniowymi oraz inwestycyjnymi na sieci kolejowej państwowego zarządcy.
Jak podano w komunikacie, ich plany inwestycyjne wiążą się z rozwojem kompetencji w branżach: torowej, rozjazdowej i podtorza. Zakładany jest również rozwój w obszarze energetyki kolejowej i naprawy pojazdów kolejowych. Plany obejmują również rozbudowę baz i zaplecza serwisowo-technicznego. Dzięki dokapitalizowaniu, spółki mogą zaopatrzyć się w najnowocześniejsze maszyny do prac przy sieci trakcyjnej oraz urządzenia do robót torowych a także nabyć nieruchomości. Zakup sprzętu planowany jest do realizacji w latach 2021–2024.
Przeczytaj także: PKP PLK zwiększa park maszynowy o nowoczesne podbijarki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.