Jeśli dojdzie do podpisania umowy, katowicka firma będzie miała na przygotowanie dokumentacji 30 miesięcy. Co istotne, część opracowania należy przedstawić w ciągu 16 miesięcy. Chodzi o rozdział dotyczący lokalizacji tunelu średnicowego, którego przebudowę planują PKP Polskie Linie Kolejowe. Dwukilometrowy odcinek ma powstać w ścisłej koordynacji ze spółką kolejową, która – rozpoczynając realizację swojej inwestycji – zamiast odtwarzać wygląd ulicy, wprowadzi zakładane zmiany.

Dlaczego zdecydowano się na zmiany w Alejach Jerozolimskich? Przyczyn jest kilka. Magistrat wymienia m.in. zbyt wąskie przystanki tramwajowe (obecnie nie wszyscy mieszczą się przy barierkach, stojąc zbyt blisko torowiska), niewygodne przesiadki (największą „zmorą” jest rondo Dmowskiego, ale kłopotliwa jest także zmiana środka transportu w rejonie ronda de Gaulle’a), długą drogę do kolei podmiejskiej czy przejść dla pieszych, wąskie chodniki, brak infrastruktury rowerowej, a także zieleni.

Projekt ma więc uwzględniać poszerzenie przystanków, które wpłynie na wzrost bezpieczeństwa pasażerów komunikacji miejskiej i innych użytkowników drogi, skrócenie dystansów pomiędzy poszczególnymi rodzajami transportu czy zwiększenie dostępności przejść dla pieszych. Istotną zmianę przyniesie poszerzenie chodników, na których aktualnie panuje tłok – sprawę utrudniają zaparkowane wzdłuż ulicy samochody, ale i rowerzyści, którzy korzystają z ciągów pieszo-rowerowych, nie mając własnej ścieżki (w ramach projektu takie drogi mają pojawić się po obu stronach arterii). Dodatkowo, nasadzonych ma być dużo drzew, które pozwolą latem skryć się w cieniu.

Przebudowa Alei Jerozolimskich to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy – projektu, którego celem jest usunięcie barier komunikacyjnych w kluczowych lokalizacjach miasta. Do tej pory przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Obecnie trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, toczą się prace na tzw. placu Pięciu Rogów, rondzie Dmowskiego i na ul. Marszałkowskiej. Zmienić się mają także ulice Chmielna i Krucza. Niebawem zostanie rozstrzygnięty konkurs dla rejonu Złotej i Zgoda. W planach jest też przebudowa placu przed Pałacem Kultury (tzw. Placu Centralnego).

Przeczytaj także: „Ulubione” mosty warszawiaków [ranking]