Już niebawem do dyspozycji kierowców dostępna będzie pierwsza jezdnia obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Powstające w ciągu drogi ekspresowej S17 obejście będzie miało około 10 km długości.
Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) skierowała już do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie jednej jezdni obwodnicy. Trasa zostanie udostępniona kierowcom niezwłocznie po jego uzyskaniu.
W ramach budowy obejścia Tomaszowa Lubelskiego powstanie około 5,4 km drogi ekspresowej między węzłami Tomaszów Lubelski Północ i Tomaszów Lubelski Południe, wraz z infrastrukturą i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powstaną także obiekty inżynieryjne, m.in. estakada nad doliną rzeki Sołokija – bliźniacza do tej, którą wybudowano w ramach realizacji pierwszej jezdni.
Wartość inwestycji to około 365 mln zł. 73 mln zł to koszt dobudowania dodatkowej jezdni. O jej powstaniu zadecydowano w 2015 r., gdy pojawiła się szansa na realizację obwodnicy (pozwolenie na budowę uzyskano już w 2010 r., jednak inwestor nie miał zabezpieczenia finansowego na prace budowlane, mimo przejęcia nieruchomości na planowanej trasie inwestycji).
Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Fot. GDDKiA
Zamiast jednej jezdni na całej długości, w rejonie węzłów zaplanowano realizację docelowego, dwujezdniowego układu. Dzięki temu koszty inwestycji są mniejsze, bo uniknęliśmy m.in. „utraconych robót” i skróciliśmy czas realizacji drugiej jezdni. Do tych zmian potrzebne było uzyskanie uzupełniającej decyzji środowiskowej, którą otrzymaliśmy w połowie 2016 r. – relacjonuje GDDKiA.
Umowa na realizację przedsięwzięcia – w formule „projektuj i buduj” – została podpisana w listopadzie 2017 r, a prace w terenie ruszyły wiosną 2019 r.
W międzyczasie rząd podjął decyzję o rozpoczęciu prac przygotowawczych dla całej trasy S17 od Piask do Hrebennego. Żeby obwodnica Tomaszowa Lubelskiego nie była jedynym odcinkiem tej trasy, który będzie jednojezdniowy, podpisaliśmy umowę na stworzenie dokumentacji projektowej na dobudowę drugiej nitki obwodnicy. W 2020 r. udało się nam uzyskać pieniądze na przeprowadzenie tej inwestycji – dodaje inwestor.
W trakcie budowy obwodnicy, jesienią ub.r., z wykonawcą podpisano aneks do umowy, w którym zawarto informację o budowie drugiej jezdni. Aby możliwe było rozpoczęcie jej budowy, konieczne jednak było uzyskanie tzw. zamiennego pozwolenia na budowę. GDDKiA złożyła go w maju br., a uzyskała 8 października. Procedury te spowodowały przesunięcie terminu oddania do ruchu wybudowanej już jezdni pierwszej. Obecnie wszystko wskazuje na to, że w eksploatacji będzie ona w listopadzie br.
Drugą jezdnię obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego Dyrekcja chce oddać do użytku w ostatnim kwartale przyszłego roku.
Droga ekspresowa S17 połączy aglomeracje warszawską i lubelską (Warszawa–Hrebenne) i stanie się częścią europejskiej trasy E372. Będzie miała ponad 310 km długości.
Przeczytaj także: Kto wybuduje odcinek S19 w pobliżu Międzyrzeca Podlaskiego?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.