Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj. Po opracowaniu dokumentacji projektowej wykonawca uzyskał we wrześniu decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W październiku stała się ona ostateczna.

W pierwszej kolejności zaplanowano wytyczenie i inwentaryzację terenu, sprawdzenie pod kątem saperskim i archeologicznym, przygotowanie zaplecza oraz wycinkę drzew i krzewów. Zasadnicze roboty mają ruszyć w 2022 r., ale być może jeszcze przed zimą rozpocznie się odhumusowanie.

Kontrakt z konsorcjum firm Fabe Polska (lider) i SP Sine Midas Stroy, GDDKiA podpisała w lipcu 2020 r. Na projektowanie i prace budowlane przeznaczono 36 miesięcy z odliczeniem okresów zimowych od połowy grudnia do połowy marca. Obwodnica ma być gotowa w 2024 r.

Zadanie obejmuje wykonanie jednojezdniowego odcinka drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 km. Jej przebieg zaplanowano nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ul. Opatowskiej w ciągu DK9 (wylotowej z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa). Dojdzie też do korekty części węzła Brezelia na DW755, budowy wiaduktu nad drogą powiatową, dwóch mostów i ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu DK9 w istniejącą trasę.

Aktualnie DK9 jest poprowadzona miejskimi ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2015 r. przejeżdżało nimi 23 tys. pojazdów na dobę. Na obwodnicę przeniesie się ruch tranzytowy, a w mieście zmniejszą korki i hałas.

Przeczytaj także: Krok do budowy S7 z dwoma tunelami w Warszawie