Jeszcze w tym roku podróżni będą mogli korzystać z połączenia kolejowego między Lublinem i Łukowem (woj. lubelskie). Będzie to możliwe dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów–Parczew. Podróż tą trasą ma zająć od 18 min (pociągi dalekobieżne) do 30 min (regionalne). Inwestycja była warta 90 mln zł.
Fot. Eryk Mstowski / PKP PLK
Między Lubartowem w Parczewem pojawiły się dwa nowe przystanki – w Laskach i Berejowie. Jednocześnie zmodernizowano przystanki i stacje: Parczew, Parczew Kolejowa, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Tarło, Pałecznica i Ciecierzyn. Zyskały one nowe wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie, ułożono także antypoślizgową nawierzchnię. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym zwiększyć się ma dzięki remontowi 13 rozjazdów. Nowe urządzenia sterowania ruchem umożliwią sprawną obsługę większej liczby pociągów. Od grudnia pociągi pasażerskie będą mogły jeździć tym odcinkiem linii z prędkością do 120 km/godz., a towarowe do 80 km/godz. Nowe rozjazdy wyposażone są w urządzenia elektrycznego ogrzewania, co w warunkach zimowych pozwoli ograniczyć negatywne działanie mrozu i śniegu na infrastrukturę kolejową.
W ramach przedsięwzięcia wyremontowano 15 obiektów inżynieryjnych, w tym most nad Wieprzem w Lubartowie (długość: 200 m). Będą z nich mogły korzystać cięższe (nacisk 221 kN na oś – 22,5 t) i dłuższe pociągi towarowe.
Fot. Karol Jakubowski / PKP PLK
Nowa trasa zostanie otwarta 12 grudnia br.
Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów–Parczew” był współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014–2020.
Przeczytaj także: Ruszyła przebudowa kolejowej stacji towarowej w Katowicach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.