W marcu 2021 r., wraz z początkiem sezonu budowlanego, rozpocznie się budowa trasy tramwajowej wzdłuż ul. Kasprzaka. Prace mają zakończyć się po 20 miesiącach, a po ich zakończeniu przejazd z nowych osiedli na Woli do centrum będzie szybki. Do metra krótszą trasą dotrą także tramwaje z Bemowa.
Wizualizacja. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Linia o długości 2,3 km zapewni szybki dojazd do dwóch stacji metra – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. Przejazd ma trwać około 10 min. Przebiegnie wśród rozbudowywanych osiedli na Odolanach wzdłuż ulic Kasprzaka i Jana Kazimierza. Zostanie obsadzona rozchodnikiem, dzięki czemu torowisko będzie zielone. Prace zostaną wykonane na odcinku 3,5 km, w tym 1,2 km zostanie zmodernizowane. Zaplanowano trzy przystanki: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy ul. Ordona.
Wizualizacja. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Zaplecze techniczne jest już przygotowane, kończy się zatwierdzanie czasowej organizacji ruchu drogowego, a wykonawca przejął plac budowy. Roboty będą prowadzone z dwóch stron. U zbiegu ulic Wolskiej i Kasprzaka rozpocznie się rozbiórka przejścia podziemnego (później powstanie nowe). Ruch tramwajowy zostanie odseparowany od samochodowego. Dojście do peronów zapewnią schody, windy i pochylnie. Po drugiej stronie rozpocznie się instalacja podziemnego kabla zasilającego w okolicach skrzyżowania ulic. Karolkowej i Kasprzaka.
Mapa trasy. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Z 803 drzew zostaną wycięte 24 (w tym pięć w bardzo złej kondycji), pięć zostanie przesadzonych. Przewidziano jednak nasadzenie kolejnych 94, takich jak klon pospolity, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy oraz dąb szypułkowy. Ich średnice będą nie mniejsze niż 16-18 cm, docelowa wysokość wyniesie od 8 do 20 m, a średnice korony od 2 do 15 m. Pojawi się 413 m2 traw ozdobnych i bylin oraz 6603 m2 krzewów.
Wizualizacja. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Inwestycja będzie realizowana z ograniczeniem jej wpływu na środowisko. Biuro budowy wyposażono w instalację fotowoltaiczną o mocy 48,6 kW – na 18 kontenerach zamontowano 108 paneli, które w czasie prac pokryją około połowy zapotrzebowania na energię elektryczną. Ograniczą emisję CO2 o prawie 20 ton rocznie.
Wizualizacja. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Linia ma być gotowa w 2023 r. Powstaje w ramach projektu „Budowa wybranych odcinków tras tramwajowych w Warszawie wraz z zakupem taboru” wartego 205,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 156 mln zł. Przedsięwzięcie obejmuje, poza trasą na Kasprzaka, także budowę linii na Winnicę, dostawę tablic systemu informacji pasażerskiej i zakup 10 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych.
Przeczytaj także: Największa inwestycja transportowa w powojennej historii Wrocławia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.