PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły cztery postępowania przetargowe o wartości szacunkowej około 4,6 mld zł. Dotyczą one modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówka–Nowy Sącz i stacji Ostróda, a także prac na linii kolejowej nr 6 Geniusze–Kuźnica Białostocka oraz przebudowy szlaku Katowice Szopienice–Katowice–Katowice Piotrowice.
Stacja Ostróda. Fot. Damian Strzemkowski/PKP PLK
- Roboty między Chabówką a Nowym Sączem pozwolą na wznowienie połączeń pasażerskich
- Na stacji Geniusze w woj. podlaskim po prawie 30 latach pojawią się pociągi towarowe
- Stacja Ostróda obsłuży składy o długości 750 m
- Na linii katowickiej dojdzie do wymiany o dobudowy łącznie 133 km torów
Elektryfikacja szlaku między Chabówką i Nowym Sączem
Modernizacja linii nr 104 obejmie trasę Chabówka–Rabka Zaryte oraz bocznicę Klęczany–Nowy Sącz. Dojdzie m.in. do elektryfikacji. Celem jest wznowienie regularnych połączeń pasażerskich między Chabówką a Nowym Sączem. Perony na przystanku Rabka Zdrój i stacji Rabka Zaryte będą przebudowane i dostosowane do potrzeb osób z problemami ruchowymi. Na stacji zaplanowano przejście podziemne z windą. Dojdzie do wymiany torów i przebudowy przejazdów kolejowo-drogowych. Wiadukt w Rabce Zdroju zastąpi skrzyżowanie drogi z linią kolejową. Ma też usprawnić komunikację na przecięciu ruchliwych ulic Zakopiańskiej i Podhalańskiej.
Między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przewidziano modernizację stacji Marcinkowice (m.in. przejście podziemne i winda) i przystanków Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Inwestycja obejmuje tory i urządzenia oraz przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. W Nowym Sączu powstaną dwa wiadukty zastępujące przejazdy kolejowo-drogowe.
Dłuższe pociągi towarowe w Ostródzie
Na stacji Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie) zostaną wymienione tory, rozjazdy, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Konstrukcja pobliskiego kamienno-ceglanego mostu nad Drwęcą będzie przebudowana i wzmocniona. Prace obejmą perony, tory, windy i przedłużenie przejścia podziemnego. Po zakończeniu robót będzie to można też obsługiwać pociągi towarowe o długości 750 m.
Geniusze staną się nowoczesnym terminalem
Na stacji Geniusze w rejonie Sokółki i przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej (woj. podlaskie) po niemal 30 latach zostaną wznowione przewozy i rozładunek towarów. Tory (tzw. normalne) zostaną przebudowane i przedłużone, by obsługiwać 750-metrowe pociągi. Wcześniej rozpoczęto modernizację części szerokotorowej do obsługi składów o długości do 1050 m transportujących produkty ze wschodu. Zwiększy się przepustowość obu linii kolejowych i możliwość przewozu większej ilości towarów i przeładunku na polskich terminalach.
Na szlaku między Geniuszami a Kuźnicą Białostocką przewidziano instalację urządzeń sterowania ruchem kolejowym, a w Sokółce powstanie nowoczesna nastawnia, która stanie się lokalnym centrum sterowania. Przebudowane zostaną mosty, przepusty i przejazdy kolejowo-drogowe.
Gruntowna przebudowa linii w Katowicach
Na linii Katowice Szopienice Południowe–Katowice–Katowice Piotrowice powstaną trzy przystanki (Katowice Uniwersytet, Katowice Akademia, Katowice Kokociniec), a jeden (Katowice Brynów) zostanie przesunięty w rejon autostrady A4. Rruch aglomeracyjny będzie oddzielony od dalekobieżnego. Modernizacja obejmie stacje i przystanki Katowice Szopienice Południowe, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota.
Na odcinku Katowice Szopienice Południowe–Katowice Piotrowice przewidziano dobudowę dwóch torów (około 22 km), przebudowę 100 km oraz 140 obiektów inżynieryjnych. Dojdzie też do wymiany 133 km sieci trakcyjnej. Powstanie lokalne centrum sterowania Katowice.
Prace budowlane dla odcinka Katowice Szopienice Południowe–Katowice–Katowice Piotrowice realizowane będą w ramach zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice-Dziedzice–Zebrzydowice”. Współfinansowanie inwestycji planowane jest w z instrumentu finansowego Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF 2) na lata 2021–2027.
Przeczytaj także: Po 28 latach pociągi wrócą do Zegrza
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.