Polska nie pozostaje obojętna wobec tragedii narodu ukraińskiego. Przygotowanie przez Polskie Linie Kolejowe do przewozów nieczynnego odcinka linii kolejowej nr 108 udrożni południowo-wschodni kierunek pomocy humanitarnej dla Ukrainy – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przygraniczny odcinek leży na linii nr 108, łączącej Krościenko i Stróże przez Uherce, Zagórz, Jasło, Sanok. Do tej pory można było dojechać jedynie do stacji Uherce, natomiast od teraz kolejowe przejście graniczne w Krościenku, będzie dodatkowym punktem odprawy w przewozach kolejowych.

Pomagamy w możliwych dla kolejarzy obszarach, aby ograniczyć skutki tragedii narodu ukraińskiego. W kilka dni przygotowaliśmy do przejazdów odcinek Uherce–Krościenko na linii łączącej granicę z Zagórzem i Sanokiem. Dzięki przywróceniu przewozów pomoc będzie szybsza i skuteczniejsza. W ciągu doby realne jest uruchomienie z Krościenka 5–6 składów pociągów. Polscy kolejarze zawsze wspierali i będą wspierać potrzebujących pomocy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Na odcinku Uherce–granica państwa PKP PLK wykonały prace niezbędne do bezpiecznego przejazdu składów pasażerskich. Na jednotorowej linii wymienione zostały m.in. podkłady. Przeprowadzono przegląd i poprawę widoczności na przejazdach kolejowo-drogowych. Prace wykonane zostały siłami Grupy PKP Polskie Linie Kolejowe.

O linii nr 108

Linia kolejowa poprowadzona ze stacji Uherce do granicy państwa liczy około 30 km. Trasa ta jest jednotorowa, posadowiona na terenie o charakterze górzystym

Już w 2021 r. dla sprawnych i bezpiecznych podróży w Bieszczady, na odcinku Zagórz–Uherce PLK wykonały prace torowe – m.in. wymieniono ponad 4 tys. podkładów. Dokonano przeglądu i poprawy widoczności na przejazdach kolejowo-drogowych.

W obrębie trasy funkcjonuje także zmodernizowany niedawno mostu w Zagórzu nad Sanem.

Przeczytaj także: Nad linią Terespol–Łuków wiadukt zastąpi skrzyżowanie drogi z torami