Od 21 marca krakowianie muszą liczyć się z nowymi ograniczeniami w ruchu na głównej trasie wylotowej z miasta w stronę Warszawy. W kierunku centrum ruch odbywa się dwoma pasami. Utrudnienia obejmują także skrzyżowanie al. 29 Listopada z ul. Dobrego Pasterza.

Warto jednak czekać na efekt przebudowy - projekt przewiduje poszerzenie wylotówki na Warszawę do co najmniej dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każda stronę. Inwestycja obejmuje także przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych nad al. 29 Listopada oraz rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej i oświetleniowej. 

Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżnych (także pieszych i rowerzystów) ma powstać nowa sygnalizacja świetlna, dodatkowe buspasy, wygodne chodniki i ścieżki rowerowe.

Wraz z pozostałymi inwestycjami komunikacyjnymi, takimi jak: budowa Północnej obwodnicy Krakowa, poprowadzenie linii tramwajowej do Górki Narodowej, modernizacja ulic Iwaszki oraz Felińskiego, przebudowa al. 29 Listopada sprawi, że w północnej części miasta będziemy się poruszać znacznie łatwiej i bez korków.

Bieżący stan robót

Obecnie trwa budowa kanalizacji deszczowej na odcinku al. 29 Listopada od skrzyżowania z ul. Lublańską do ul. Woronicza, natomiast na skrzyżowaniu al. 29 Listopada z ul. Dobrego Pasterza prowadzone są prace wykopowe związane z infrastrukturą podziemną.  

Dalej, w kierunku na Warszawę, od ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej do skrzyżowania ulic Banacha, ks. Meiera i al. 29 Listopada, wymieniana jest instalacja teletechniczna oraz powstaje nowa jezdnia po stronie wschodniej. Nawierzchnia gotowa do użytkowania ma być już późną wiosną br. - wtedy zostanie tam przekierowany ruch samochodowy, a remont obejmie dotychczasowo eksploatowaną jezdnię.

Wiadukty w remoncie

Modernizacja objęła także dwa wiadukty kolejowe nad al. Listopada – przy ul. Siewnej oraz w rejonie ul. Meiera. Pierwszy jest w połowie gotowy, a ruch kolejowy od strony północnej  odbywa się już po nowym przęśle. Zarząd Inwestycji Miejskich przewiduje zakończenie prac na jesień br. 

W przypadku drugiego wiaduktu, aby rozpocząć modernizację, konieczne jest całkowite zamknięcie linii 95, po której kursują pociągi towarowe. Ponieważ wiadukt prawnie jest terenem należącym do PKP, termin rozpoczęcia robót musi być uzgodniony z polskim przewoźnikiem.

Zanim możliwe będzie zamknięcie wiaduktu, musi być możliwy ruch po dwóch torach pomiędzy Prokocimiem a Podłężem - tak by pociągi można było skierować inną trasą. Kiedy będziemy mieć tam zwiększoną przepustowość, będziemy mogli się zgodzić na zamknięcie wiaduktu nad al. 29 Listopada – tłumaczył cytowany przez lovekrakow.pl przedstawiciel PLK.

Całkowity koszt rozbudowy al. 29 Listopada na odcinku wylotowym z miasta wyniesie prawie 95 mln zł, z czego około 72 mln zł uzyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Kontrakt na wykonanie robót podpisano z firmami: Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz Strabag Sp. z o.o.

Czytaj także: Dworzec Kraków Swoszowice otwarty po przebudowie