Wiceminister resortu infrastruktury Rafał Weber zatwierdził program inwestycji dla przygotowań do budowy obwodnicy Dobrego Miasta w woj. warmińsko-mazurskim. Jednocześnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) porozumiała się z burmistrzem w sprawie współfinansowania dokumentacji projektowej.
Fot. GDDKiA
Dzięki współpracy z miastem, GDDKiA zacznie przygotowywać przetarg, który wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej. Obejmie ona wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), materiałów do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji (DŚU), a także przeprowadzenie archeologicznych badań powierzchniowych i sondażowych.
Koszty prac przygotowawczych oszacowano na około 4 mln zł. Władze Dobrego Miasta zadeklarowały przeznaczenie na ten cel 1,5 mln zł. Opracowanie dokumentacji przewidziano na lata 2022–2026, a w połowie 2026 r. GDDKiA ma być gotowa do ogłoszenia przetargu na realizację obwodnicy w formule „projektuj i buduj”.
Fot. GDDKiA
Obwodnica w ciągu DK51 o długości około 8 km będzie drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 1x2 – dwa pasy ruchu w obu kierunkach na jednej jezdni o szerokości 3,5 m każdy. Nośność wyniesie 11,5 tony na oś. Trasa będzie przebiegać od styku z przebudowywanym obecnie odcinkiem DK51 Smolajny–Kosyń do obwodnicy Barcikowa. Ominie też miejscowość Stary Dwór.
Budowa obwodnicy spowoduje skrócenie połączenia o około 10% w stosunku do stanu istniejącego, poprawi parametry drogi krajowej i pozwoli na zachowanie stałej prędkości na całym odcinku od Smolajn do Dobrego Miasta. Obecnie trwają budowy obwodnicy Smolajn oraz odcinka Smolajny–Kosyń w ciągu DK51 – informuje GDDKiA.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S61: wybrano wykonawcę obwodnicy Łomży. Trzeciego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.