• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powstanie projekt rewitalizacji linii kolejowej w Wielkopolsce

Opublikowano: 01-04-2022 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na zaprojektowanie rewitalizacji szlaku między Wągrowcem a granicą Wielkopolski. Koszty przygotowania dokumentacji wynoszą niemal 3,5 mln zł, prace nad nią mają się zakończyć do II połowy 2023 r.


Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Projekt rewitalizacji linii Wągrowiec–Gołańcz–granica województwa wykona firma PTB Ingenieurbüro für Planung, Technologie und Bauüberwachung Magdeburg GmbH sp. z o.o. Zostanie w nim zaprezentowany szczegółowy zakres i optymalne rozwiązania planowanej inwestycji.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Dokumentacja będzie dotyczyła późniejszej inwestycji, w ramach której na odcinku Wągrowiec–granica województwa (30 km) zostanie zamontowany nowy tor. Przewidziano też odtworzenie nieużywanego od 2004 r. szlaku Gołańcz–Panigródz. Po rewitalizacji pociągi pasażerskie będą jeździć trasą z prędkością maksymalną do 120 km/godz., a towarowe – 80 km/godz. Przebudowane zostaną przejazdy kolejowo-drogowe. W Roszkowie Wągrowieckim i Grylewie pojawią się mijanki i urządzenia sterowania, co zwiększy liczbę kursów.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Przewidziano modernizację peronów na sześciu stacjach i przystankach (to m.in. Kobylec, Grylewo i Gołańcz) oraz budowę przystanku w Wągrowcu.

Dokumentacja dla projektu „Rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec–Gołańcz–granica województwa” ma być gotowa w II połowie 2023 r. Rozpoczęcie prac wiąże się z zapewnieniem finansowania w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Uzupełnieniem prac w woj. wielkopolskim jest przygotowywana rewitalizacja linii na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Powstaje studium i projekt planowanych robót na nieużytkowanym odcinku od jego granicy do Kcynii, który ma być przywrócony dla pociągów pasażerskich. W efekcie pojawi się możliwość przejazdów pociągów między Poznaniem a Bydgoszczą przez Kcynię.

Przeczytaj także: Przyspieszą pociągi z Krakowa na Podbeskidzie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia