Większość inwestycji drogowych w Polsce jest realizowana w formule „projektuj i buduj”. W przypadku dobudowy pasów na autostradzie A2 między Warszawą i Łodzią najpierw zostanie wybrany wykonawca projektu budowlanego. GDDKiA wyjaśnia, że taki wniosek płynie z przeprowadzonych konsultacji rynkowych, a planowana formuła pozwoli optymalnie przygotować roboty i ograniczyć ryzyko związane z rosnącymi cenami materiałów i usług.

Przetarg w czasie wakacji

Dlatego najpierw zostanie, już w wakacje, ogłoszony przetarg na przygotowanie kompletnego projektu budowlanego. Wybrany wykonawca opracuje dokumentację, uzyska niezbędne zgody oraz zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Później zostanie wyłoniony wykonawca rozbudowy autostrady A2.

Według GDDKiA taki system gwarantuje spójność rozwiązań projektowych i optymalne przygotowanie odcinków realizacyjnych. Potencjalnym wykonawcom pozwoli na dłuższą obserwację sytuacji na rynku budowlanym i ostatecznie złożenie ofert uwzględniających przewidywalny poziom cen materiałów i usług oraz ewentualne ryzyka.

Obecnie głównym celem całej, szeroko rozumianej branży infrastrukturalnej jest utrzymanie płynności i stabilności rynku. Wybór takiej formuły realizacji inwestycji wpisuje się w ten cel – czytamy w komunikacie.

Lepsze planowanie, mniejsze ryzyko

Opracowanie najpierw projektu budowlanego daje możliwość dobrego zaplanowania organizacji budowy i kompleksowego zastosowania przyjętych rozwiązań technologicznych. To ważne, także dlatego, że prace będą wykonywane przy utrzymaniu ruchu pojazdów na autostradzie. A w systemie tradycyjnym łatwiej jest minimalizować potencjalne ryzyko.

Dokumentacja, poza wskazaniem rozwiązań technicznych dla rozbudowy A2 o dodatkowe pasy, będzie zawierała listę działań usprawniających organizację ruchu na użytkowanej trasie w czasie robót budowlanych.

Inwestycja przy utrzymaniu ruchu na A2

Dobudowa pasów będzie pierwszą tak dużą inwestycją realizowaną bez wstrzymywania ruchu. Polega ona na wykonaniu jezdni po wewnętrznych stronach autostrady A2 na długości około 89 km. Powstaną one na szerokim pasie dzielącym pozostawionym podczas budowy drogi szybkiego ruchu.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ – dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma w przyszłości ułatwić szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przeprowadzone konsultacje rynkowe na etapie opracowywania dokumentów do planowanych zamówień, pozwolą nam jak najlepiej przygotować się do przetargu. Wszystko po to, aby czas realizacji inwestycji, dobór rozwiązań oraz również sama realizacja przebiegły jak najsprawniej – informuje GDDKiA.

Za kwestię kluczową Dyrekcja uważa minimalizacją utrudnień dla kierowców oraz zapewnienie optymalnych warunków bezpieczeństwa dla uczestników ruchu i pracowników wykonawcy.

Przeczytaj także: Rozbudowa trasy S19 Sokołów Małopolski–Jasionka. Jest przetarg