Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na dobudowę drugiej jezdni odcinka drogi ekspresowej S19 węzeł Sokołów Małopolski Północ–węzeł Jasionka. Oferty można składać do 8 czerwca 2022 r.
Fot. GDDKiA
- Odcinek S19 w wyniku prac będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu
- Zaplanowano budowę estakady o długości 157,5 m koło zabytkowego kościoła
- Prace budowlane zakończą się w 2026 r.
Odcinek drogi ekspresowej S19 między Sokołowem Małopolskim a Jasionką liczy 13,8 km. Aktualnie jest to trzypasowa jezdnia w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. W wyniku rozbudowy ma stać się trasą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w obie strony, z pasem awaryjnym o szerokości 2,5 m i poboczami. Nośność wyniesie to 11,5 t/oś.
Zakres rozbudowy
Prace będą prowadzone na terenie powiatu rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gmina Trzebownisko) i łańcuckiego (gmina Czarna), w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszej jezdni drogi ekspresowej.
Podczas rozbudowy zostaną dostosowane do nowych warunków obiekty inżynieryjne, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Dojdzie do przebudowy kolidujących dróg poprzecznych, cieków wodnych oraz infrastruktury technicznej. Nie wymagają zmian węzły Sokołów Małopolski Północ i Jasionka, które wykonano uwzględniając kolejną inwestycję.
Nowe obiekty inżynieryjne
Na trasie pojawią się nowe obiekty, jak estakada o długości 157,5 m w miejscowości Nienadówka, dwa wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich), trzynaście przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty. Dodatkowo powstaną cztery przejścia dla zwierząt średnich (jedno zespolone z wiaduktem), cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne (13 otwartych i cztery zamknięte). Zaplanowano system oczyszczania ścieków opadowych z jezdni, osłony przeciwolśnieniowe, a także nasadzenia zieleni dogęszczającej, izolacyjnej, krajobrazowej i naprowadzającej.
Źródło: GDDKiA
W Nienadówce droga ekspresowa S19, część trasy Via Carpatia, przejdzie estakadą w odległości 30 m od kościoła parafialnego przy DW878. W decyzji środowiskowej określono warunki realizacji robót budowlanych w rejonie tego neogotyckiego budynku: nie będą stosowane walce wibracyjne, wykonane zostaną pale wiercone oraz ekran przezroczysty eksponujący walory historyczne i zabytkowe.
Dodatkowo będzie rozbudowane do kategorii II miejsce obsługi podróżnych (MOP Stobierna w kierunku Lublina) – w przyszłości staną tam stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.
Dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu na S19
Rozbudowę zaplanowano, by na całym szlaku Via Carpatia w Polsce, droga miała przekrój co najmniej 2x2 (dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu). Ma zostać też zlikwidowane wąskie gardło utrudniające ruch tranzytowy oraz dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej i portu lotniczego w Jasionce.
Umowę na opracowanie koncepcji programowej i przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej podpisano 15 maja 2019 r. Koncepcję przyjęto 19 listopada 2020 r., a 15 lutego 2021 r. złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uzyskano ją 23 grudnia 2021 r., a 29 kwietnia 2022 r. ogłoszono przetarg na realizację. Prace budowlane zaplanowano na lata 2024–2026.
Via Carpatia w woj. podkarpackim
W woj. podkarpackim w użytkowaniu jest 81,8 km S19 (Lasy Janowskie–Rzeszów Południe), a 42,2 km w realizacji (w budowie Rzeszów Południe–Babica), a na etapie projektowania odcinki Babica–Jawornik, Iskrzynia–Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe–Dukla. Przygotowania dotyczą 42,3 km. Na etapie przetargu znajdują się fragmenty Lutcza–Domaradz, Domaradz–Iskrzynia, Sokołów Małopolski Płn.–Jasionka (dobudowa drugiej jezdni) oraz Dukla–Barwinek, a przed jego ogłoszeniem Jawornik–Lutcza. Na Podkarpaciu długość Via Carpatia wyniesie około 169 km.
Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Przeczytaj także: Wkrótce ruszy realizacja kolejnego odcinka S10 Bydgoszcz–Toruń
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.