• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CPK: kto zaprojektuje linię Warszawa–Łódź?

Opublikowano: 09-08-2022 Źródło: CPK

Wkrótce rozpocznie się projektowanie linii kolejowej dużych prędkości Warszawa–Łódź. Ta trasa to element programu kolejowego CPK.


Koleje dużych prędkości. Fot. muratart/Adobe Stock Koleje dużych prędkości. Fot. muratart/Adobe Stock
  • Linia kolejowa Warszawa–Łódź to jedna z tzw. szprych
  • Otwarta ma zostać równocześnie z lotniskiem Solidarność
  • Kolejowy program CPK zakłada budowę prawie 2000 km nowych tras

Pod koniec lipca tego roku spółka CPK wybrała 11 wykonawców dokumentacji dla inwestycji kolejowych. Łączna wartość planowanych zadań wyniesie ponad 7 mld zł netto, tym samym obecnie to największa w Europie umowa ramowa na tego typu prace. Wytypowane podmioty to firmy projektowe z Polski, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Korei Południowej, którym przez osiem lat spółka będzie mogła zlecać zadania projektowe w uproszczonym trybie.

Ogłoszono już pierwsze z postępowań wykonawczych. Dotyczy ono 140-kilometrowej trasy kolejowej między Warszawą i Łodzią (linia nr 85 i jednocześnie tzw. szprycha nr 9).

Centralny Port Komunikacyjny: linia kolejowa Warszawa–Łódź. Źródło: CPK Centralny Port Komunikacyjny: linia kolejowa Warszawa–Łódź. Źródło: CPK

Jak poinformowano, będzie to pierwszy element sieci kolei dużych prędkości w Polsce. Na początek pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 250 km/godz., a docelowo nawet 350 km/godz.


Wybrany w ramach pierwszego postępowania wykonawca zajmie się opracowaniem dokumentacji przedprojektowej oraz projektowej wraz ze wsparciem technicznym i uzyskaniem decyzji administracyjnych. Powstanie m.in. projekt budowlany, uzyskane zostaną pozwolenie na budowę, zgody wodnoprawne, decyzja lokalizacyjna oraz opinie na temat wartości nieruchomości.

Linie kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Głównym jego elementem będzie Port Lotniczy Solidarność. Plan jest taki, że linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona równocześnie z lotniskiem. Biegnąca z CPK i Warszawy szprycha nr 9 poprowadzi przez Łódź Fabryczną do zachodnich województw Polski. W Sieradzu trasa rozgałęzi się w stronę Wrocławia i Poznania.

Kolejowy program CPK zakłada budowę prawie 2000 km nowych linii, z czego około 1300 km jest już na etapie zaawansowanych prac przygotowawczych. Linie będą prowadzić z 10 kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy. Celem jest dojazd do nowego lotniska z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia