• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CPK – wybrano wariant inwestorski linii kolejowej do Rzeszowa

Opublikowano: 29-11-2022 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wskazała wariant inwestorski linii kolejowej Łętownia–Rzeszów. Zdaniem firmy, to optymalny przebieg szlaku, najlepiej z analizowanych możliwości łączący korzyści z różnych kategorii.


Wybrano wariant inwestorki linii kolejowej Łętownia–Rzeszów. Fot. ilustr. Blesz/Adobe Stock Wybrano wariant inwestorki linii kolejowej Łętownia–Rzeszów. Fot. ilustr. Blesz/Adobe Stock
  • Po wybudowaniu szprychy nr 6, podróże między Rzeszowem a Warszawą mają trwać 2 godz. 15 min
  • Maksymalną prędkość pociągów pasażerskich zaplanowano na 200 km/godz.
  • Według harmonogramu trasa ma powstać do 2030 r.

Najlepszy z czterech wariantów

Wcześniej uwzględniano cztery trasy ponad 40-kilometrowego odcinka między Rzeszowem i Łętownią (w kierunku Stalowej Woli). Jednak analiza wielokryterialna wykazała, że najlepszą wersją budowy tego fragmentu szprychy nr 6 do stolicy Podkarpacia jest wariant W2.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Według wiceministra funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały inwestycja pozwoli mieszkańcom Podkarpacia szybciej dojeżdżać do Warszawy, nie spędzając w pociągu 4–5 godz. Dziś podróże kolejowe z Rzeszowa do Warszawy to wyzwanie czasowe i logistyczne ze względu na przesiadki.


Trasa wysunięta na wschód

Wybrany wariant inwestorski jest położony najdalej na wschód od wszystkich rozpatrywanych przebiegów. Od strony wschodniej omija Sokołów Małopolski, dalej biegnie po tej samej stronie wzdłuż drogi ekspresowej S19 i włącza się linię nr 91 na obszarze gminy Krasne. Ważnym elementem jest także linia nr 632 równoległa do drogi startowej Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Następnie trasa włączy się w planowaną linię kolejową nr 58 w pobliżu przecięcia z rzeką Wisłok.

Źródło: CPK Źródło: CPK

To wariant najlepszy pod wieloma względami. Charakteryzuje się m.in. najmniejszą liczbą kolizji z zabudową mieszkalną i nie narusza chronionych terenów zielonych. Został najlepiej oceniony z przedstawionych przebiegów podczas konsultacji mieszkańcami i samorządowcami – mówi Radosław Kantak, członek zarządu spółki CPK.

Osiem nowych przystanków

Na planowanej linii kolejowej przewidziano wykonanie siedmiu przystanków: Łowisko, Wólka Sokołowska, Sokołów Małopolski, Nienadówka Górna, Stobierna, Łukawiec Dolny i Łąka oraz dobudowę peronów na przystankach Rzeszów Załęże i Rzeszów Wschód. Dodatkowo powstanie przystanek Rzeszów-Jasionka MPL w bezpośrednim sąsiedztwie terminala portu lotniczego.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Przelotowe połączenie z centrum Rzeszowa ma ułatwić szybkie przemieszczanie się pasażerom lotniska i umożliwić rozwój rzeszowskich linii aglomeracyjnych. W przyszłości wzrośnie liczba przejazdów Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną.

Na początku 2023 r. wariant inwestorski wraz z dwoma przebiegami alternatywnymi zostanie włączony do wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Jej uzyskanie pozwoli na złożenie kolejnych wniosków o decyzję lokalizacyjną i pozwolenia na budowę. Szlak Łętownia–Rzeszów ma powstać do końca 2030 r.

Prędkość do 200 km/godz. z możliwością zwiększenia do 250 km/godz.

Pociągi pojadą z prędkością do 200 km/godz. głównym ciągiem planowanej linii (z możliwym jej podniesieniem do 250 km/godz. i 120 km/godz. dla lekkich składów towarowych). Podróż między Rzeszowem a Warszawą docelowo ma trwać w 2 godz. 15 min (dziś to około 5 godz.), a z Przemyśla do stolicy 3 godz. 15 min (aktualnie to mniej więcej 6 godz.).

Źródło: CPK Źródło: CPK

Planowana linia nr 58 jest częścią „szprychy” CPK nr 6, która pozwoli na uruchamianie szybkich połączeń między Podkarpaciem a Warszawą i CPK. Umożliwi też wygodne i szybkie połączenia wewnątrz Podkarpacia, w tym połączenie największych miast w regionie: Rzeszowa ze Stalową Wolą i Niskiem. W planach jest budowa bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych – czytamy w komunikacie.

Trasa do Rzeszowa to trzeci odcinek, dla którego ogłoszono wariant inwestorski. Wcześnie wybrano je dla linii Warszawa–Łódź i Łódź–Wrocław.

Spółka CPK przygotowuje budowę 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2 000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. Łącznie prace przygotowawcze STEŚ trwają już na 1300 km.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny. Jak połączyć lotnisko z siecią dróg?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!