Partnerzy portalu

Transport towarów – jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Opublikowano: 23-01-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Realizacja transportu towarów, zarówno na przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej to bardzo skomplikowany proces. Składa się z wielu etapów i nie można w żadnym stopniu powiedzieć, że jest łatwy. Z pozoru wydaje nam się, że jest to po prostu odbiór towaru z konkretnego miejsca i przewóz go pod wskazany przez kontrahenta adres. Nic bardziej mylnego. Pomiędzy następuje jeszcze szereg czynności, których my jako klienci nie dostrzegamy. Poniżej przytoczymy więc, jak proces transportu towarów wygląda od kuchni oraz ilu ludzi rzeczywiście nad nim pracuje.


Fot. unsplash.com Fot. unsplash.com

Kto bierze udział w transporcie towarów?

Większość osób uważa, że praca firmy TSL jest uzależniona wyłącznie od właściciela i kierowców. To jednak absolutnie nieprawda. Na wielu stronach internetowych takich przedsiębiorstw, można śmiało wejść w zakładkę dotyczącą zespołu i tam na własne oczy zaobserwować, jaki sztab ludzi pracuje przy wykonywaniu konkretnych przewozów towarów. Mowa m.in. o spedytorach, logistykach, eksporterach czy nawet armatorach.

Oczywiście, najbardziej wymagającą pracę podejmują kierowcy i nie można tego zaprzeczyć. To oni każdego dnia, podczas pokonywania setek kilometrów muszą zachować pełne skupienie i ostrożność. Ważną rolę w czasie transportu odgrywają także kontrolerzy.

Etapy transportu towarów – jak wygląda cały proces?

Początkowo, każdy klient musi znaleźć firmę z branży TSL, której działania sprostają stawianym wymaganiom. Wiele działalności spedycyjnych pełni różne rodzaje usług odpowiadających wyłącznie indywidualnym charakterom przewozu. Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy, omawiane są szczegółowe informacje określające przewóz towarów. Chodzi głównie o gabaryty, ilość, koszty czy nawet rodzaj umowy. Zostaje wtedy sporządzany pełen kosztorys, a dalszy etap pracy jest przekazywany do działu logistyki.

Transport towarów. Fot. unsplash.com Transport towarów. Fot. unsplash.com

Tam specjaliści zajmują się opracowaniem pełnego harmonogramu przewozu. Na podstawie wstępnych szacunków określają czas i miejsce doręczenia oraz przedstawiają wstępny plan. Dodatkowo, szykowana zostaje trasa, po której kierowca będzie musiał się przemieszczać w ramach dotarcia do celu. Wbrew pozorom, takie zadanie jest bardzo trudne, gdyż musi uwzględniać wszystkie przeszkody, np. zbyt niskie wiadukty. Tak skonstruowany plan przewozowy trafia do kierowcy, którego zadaniem jest podjazd pod miejsce załadunku i odbycie trasy. Do każdego transportu potrzebne są jeszcze niezbędne dokumenty i zezwolenia zależne od charakteru przewozu.

Dlaczego transport towarów jest tak skomplikowany?

Trzeba wziąć pod uwagę, że każda usługa pełniona przez firmy transportowe, musi im się opłacać. Co więcej, nie mogą oni ustalić zbyt wysokich cen przewozu, gdyż okażą się mało konkurencyjni na rynku. Sekret tkwi w przygotowywaniu trasy. Wszystko należy sporządzić tak, aby po obliczeniu wstępnej analizy kosztów, przewóz okazał się opłacalny dla działalności przewozowej. Należy wziąć pod uwagę stawki paliw na stacjach benzynowych, czy też w razie możliwości zorganizować transport zbiorowy.

    Foto, video, animacje 3D, VR

    Twój partner w multimediach.

    Sprawdź naszą ofertę!